Śledztwo prokuratury w sprawie upubliczniania tajnych dokumentów przez Wałęsę


OnetWiadomości

 

RMF FM: jest śledztwo ws. ujawnienia tajnych dokumentów przez Lecha Wałęsę

dzisiaj 15:16

 

Lech WałęsaFoto: Marcin Kmieciński / PAPLech Wałęsa

Prokuratura wszczęła śledztwo ws. podejrzenia popełnienia przestępstwa ujawnienia tajnych dokumentów przez Lecha Wałęsę – informuje RMF FM.

 

Zawiadomienie do prokuratury złożyła Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrzego. Chodzi o dokument Urzędu Ochrony Państwa z adnotacją „tajne”, który zamieszczono na profilu społecznościowym byłego prezydenta.

 

Chodzi m.in. o opublikowany przez Wałęsę dokument UOP z 1990 r. – sygnowany jako „tajne” – pismo szefa UOP w Gdańsku Adama Hodysza do ówczesnego szefa UOP Andrzeja Milczanowskiego. Z pisma wynika, że Biuro Studiów MSW kupiło działkę obok posiadłości szefa NSZZ Solidarność w Zdunowicach (woj. pomorskie) do prowadzenia „kontroli operacyjnej” Wałęsy.

W wywiadzie do „Gazety Wyborczej” Wałęsa komentując to, że Agencja BezpieczeństwaWewnętrznego jest zainteresowana jego publikacjami w internecie i może przyjść do jego domu, powiedział: „Ależ proszę uprzejmie. Zapraszam. Nic nie mam, żadnego papieru, którego mogliby się przyczepić. Przecież ja o tym, że mogą mi zrobić przeszukanie, wiem od dawna. Ci ludzie są do tego zdolni. Wyczyściłem wszystko, więc mogą do mnie przyjść. Ja już dawno się przygotowałem na przyjście służb do mojego domu. Tyle już zniosłem w życiu, że agentów ABW też zniosę. Spokojnie”.

 

 

(kb)

Na podstawie: RMF FM , Onet

 

Tematy: Lech Wałęsa, ABW, Prokuratura