Oosobista krucjata Timmermansa przeciwko Polsce


OnetWiadomości

 

KE broni Timmermansa po słowach Waszczykowskiego

58 minut temu

PAP

Skomentuj140

Witold WaszczykowskiFoto: John Thys / AFPWitold Waszczykowski

Komisja Europejska broni swojego wiceprzewodniczącego Fransa Timmermansa, po tym jak szef MSZ Witold Waszczykowski zarzucił mu „osobistą krucjatę” wobec polskich władz. Decyzje KE są podejmowane wspólnie – odpowiada jej rzecznik Margaritis Schinas.

 

 • Żałujemy, że minister nie rozumie roli, struktury i kompetencji Komisji – powiedział Schinas na konferencji prasowej. – Komisja jest strażnikiem traktatów, wspólnych interesów 28 państw członkowskich oraz rządów prawa – dodał.

 

Schinas w oświadczeniu odniósł się do wywiadu Waszczykowskiego udzielonego europejskiej edycji serwisu „Politico”, na marginesie konferencji o bezpieczeństwie GLOSBEC, która trwała od piątku do niedzieli w Bratysławie. Szef polskiej dyplomacji ocenił w nim, że wiceszef Timmermans prowadzi „osobistą krucjatę”, gdyż sprawy, o które oskarża Polskę, zostały już dawno naprawione przez Sejm.

Chodzi o spór między Warszawą a Komisją Europejską m.in. o Trybunał Konstytucyjny. Bruksela prowadzi od ponad roku procedurę ochrony praworządności wobec Polski, wskazując m.in., że nasze władze powinny wykonać wyroki Trybunału Konstytucyjnego, zgodnie z którymi stanowiska sędziów TK ma objąć trzech sędziów wybranych zgodnie z prawem w październiku 2015 r. (obecna większość sejmowa wybrała na ich miejsce inne osoby).

POLITICO: Polska ma problem – nazywa się Frans Timmermans. Według Waszczykowskiego

   

  Rząd podkreśla z kolei, że przyjęte przez polski parlament zmiany dotyczące funkcjonowania Trybunału Konstytucyjnego są zgodne ze standardami europejskimi, a zmiany w prawie „w sposób kompleksowy i ostateczny” regulują problematykę ustroju i funkcjonowania TK, uwzględniając szereg zaleceń przedstawionych Polsce przez Komisję Wenecką.

  • W Polsce istnieje poczucie, że to jest osobista krucjata Timmermansa, ponieważ sprawy, o które on nas oskarża, zostały dawno temu naprawione przez Sejm. Naprawdę się martwię, ponieważ to jest niesprawiedliwe twierdzenie Timmermansa. Ono stygmatyzuje Polskę i stwarza złą atmosferę na temat Polski – powiedział „Politico” Waszczykowski, odnosząc się do tej sprawy.
  • Komisja jest ciałem kolegialnym i wszystkie decyzje są podejmowane przez kolegium komisarzy – oświadczył na konferencji rzecznik KE Margaritis Schinas. Zwrócił uwagę, że Komisja jako całość oraz jej członkowie indywidualnie otrzymali wotum zaufania od wybranych w bezpośrednich wyborach członków Parlamentu Europejskiego. Dodał, że Komisja jest kierowana przez przewodniczącego, który był przedstawiany jako główny kandydat na to stanowisko w czasie kampanii wyborczej w 2014 r.

  • Bylibyśmy wdzięczni, gdyby wszyscy przedstawiciele rządów krajowych, wychodząc z komentarzami na temat naszej roli, brali pod uwagę te fakty – oświadczył rzecznik KE.

  Jak przekonywał, jeśli chodzi o dialog z Polską dotyczący praworządności, KE jest daltonistą politycznym i jest gotowa do zaangażowania się w rozmowę tak szybko jak to możliwe.

  Rzecznik pytany, dlaczego tym razem zdecydował się na komentowanie wyrażonych opinii, choć zazwyczaj tego nie robi, a dziennikarze o to nie pytali, odparł: „To prawda skłania nas do komentowania takich rzeczy jak te”.

  W połowie maja sprawa procedury praworządności trafiła na spotkanie unijnych ministrów ds. europejskich. Timmermans mówił wówczas, że większość państw unijnych chce dalszego dialogu KE z Polską, by rozwiązać spór o Trybunał Konstytucyjny.

   

   

  Źródło: PAP