Koreańska Republika Ludowo-Demokratyczna ostrzeliwuje kapitalistyczne ostrzeżenia


OnetWiadomości

 

Korea Płn. wystrzeliła rakietę krótkiego zasięgu

 

dzisiaj 01:40

IAR

Skomentuj111

Pocisk Pukguksong-2. Zdjęcie opublikowane przez Koreę Płn. 22 maja b.r.

Foto: PAP Pocisk Pukguksong-2. Zdjęcie opublikowane przez Koreę Płn. 22 maja b.r.

Korea Północna wystrzeliła pocisk balistyczny krótkiego zasięgu – podały południowokoreańskie źródła wojskowe. Wystrzelono go z leżącego na wschodzie kraju miasta Wonsan w kierunku wschodnim.

 

Według południowokoreańskich źródeł wojskowych była to rakieta krótkiego zasięgu typu Scud. Przeleciała około 450 kilometrów i wpadła do Morza Japońskiego. Informacje te potwierdziło dowództwo floty Pacyfiku armii amerykańskiej.

 

Prezydent Korei Południowej Moon Jae-in zwołał posiedzenie Rady BezpieczeństwaNarodowego.

Jak poinformował rzecznik japońskiego rządu, pocisk spadł do Morza Japońskiego, w tak zwanej wyłącznej strefie ekonomicznej Japonii. Nie ma doniesień o stratach. Według japońskiego rządu, wystrzelenie pocisku było jawnym pogwałceniem rezolucji Organizacji Narodów Zjednoczonych. Władze w Tokio potępiły tego rodzaju próby, przeprowadzane przez Koreę Północną. Japoński rząd zwrócił uwagę, że wystrzelenie pocisku zagraża bezpieczeństwu żeglugi morskiej i ruchowi powietrznemu w regionie.

Premier Japonii Shinzo Abe poinformował, że państwa grupy G7 uzgodniły, iż „powtarzające się prowokacje ze strony Korei Północnej są kwestia najwyższej wagi dla społeczności międzynarodowej”. Zapowiedział działania, które będą odpowiedzią na powtarzające się prowokacje ze strony Pjongjangu.

Biały Dom wydał oświadczenie, w którym napisano, że prezydent USA Donald Trump został poinformowany o wystrzeleniu pocisku przez Koreę Północną.

To kolejna w ciągu ostatnich miesięcy demonstracja siły wojskowej komunistycznego reżimu. Władze w Pjongjangu twierdzą, że przeprowadzanie testów jest konieczne dla bezpieczeństwa kraju.