Publiczna wpuszcza w kanał prywatne


 

Regionalny portal informacyjny Dziennik Wschodni

niedziela, 28 maja 2017 r.

 

Rząd ma sposób na pieniądze z abonamentu. Operator kablówki przekaże informacje

Dodano: 26 maja 2017, 11:12

Autor: Daniel Drob

 

Masz kablówkę, ale nie płacisz abonamentu RTV? Już niedługo nie będzie to możliwe

Masz kablówkę, ale nie płacisz abonamentu RTV? Już niedługo nie będzie to możliwe (fot. Maciej Kaczanowski)

Masz kablówkę, ale nie płacisz abonamentu RTV? Już niedługo nie będzie to możliwe. Operatorzy telewizyjni będą musieli przekazywać Poczcie Polskiej informacje o wszystkich swoich klientach.

POWIĄZANE

Masz samochód? Będziesz musiał zapłacić abonament RTV

Masz samochód? Będziesz musiał zapłacić abonament…

Masz kablówkę? Zapłacisz abonament RTV. Operatorzy będą musieli udostępnić Twoje dane

Masz kablówkę? Zapłacisz abonament RTV. Operatorzy…

Projekt nowelizacji ustawy o abonamencie RTV Rada Ministrów przyjęła w środę. Nowe przepisy miałyby wejść w życie po upływie miesiąca od dnia ich ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Skąd tak radykalne zmiany w prawie? W 1993 r. było 10,9 mln zarejestrowanych abonentów RTV, a z kolei w 2015 r. już tylko 6,9 mln. Obecnie abonament płaci jedynie niewielka część gospodarstw domowych i przedsiębiorców (ok. 12-13 proc.). Tymczasem z danych GUS wynika, że odbiorniki telewizyjne znajdują się aż w 97 proc. gospodarstw domowych. Dlaczego tak jest? Sporo osób nie opłaca abonamentu z powodu oferty telewizji publicznej, a to właśnie do kasy TVP trafiają te pieniądze.

Teraz dochody z abonamentu wzrosną, bo za posiadaczy odbiorników telewizyjnych i radiowych zostaną uznani wszyscy, którzy korzystają z telewizji kablowej. Oprócz danych adresowych i identyfikacyjnych operatorzy będą musieli dostarczyć Poczcie Polskiej informacje o tym, od kiedy ich klienci rozpoczęli korzystanie z ich usług.

– Telewizja publiczna od dawna nie pełni swojej misji. Z jednej strony znajdziemy w jej ofercie mało ambitne programy typu talent show, z drugiej stanowi narzędzie propagandy to jednej, a to drugiej ekipy rządzącej – mówi pan Radosław z Lublina, który otwarcie przyznaje, że abonamentu nie płaci i nie zamierza płacić. – Uważam, że telewizja publiczna powinna zostać sprywatyzowana – dodaje.

Dla tych, co abonamentu nie płacą rząd zapowiada abolicję. Można uniknąć opłacania zaległego abonamentu za poprzednie lata jeśli uiści się opłatę za pół roku z góry.

W ustawie zapisano, że dostawcy mają podawać Poczcie Polskiej datę rozpoczęcia usługi, ale już nie jej zakończenia. Sugeruje to, że prawo dotyczy tylko tych klientów, którzy po wejściu w życie ustawy nadal będą płacili za telewizję.

– Widzimy już pierwszy odpływ klientów, którzy nie chcą płacić abonamentu – narzekał Andrzej Rogowski, szef Multimedia Polska na wtorkowej konferencji Konferencji Operatorów Komunikacji Elektroniczne w Sopocie.

Z badań przeprowadzonych przez Kantar Millward Brown wynika, że przeciwko takiej zmianie prawa jest niemal 70 proc. Polaków. Duża część badanych stwierdziła, że ustawa narusza ich prawo do prywatności, a dostawcy telewizji kablowej powinni za wszelką cenę chronić dane swoich klientów. Do zmian krytycznie odnoszą się też operatorzy telewizji.

– Nie powinniśmy udostępniać naszych danych, ponieważ zabrania nam tego prawo – mówił w Sopocie Zygmunt Solorz, przewodniczący Rady Nadzorczej Telewizji Polsat.

Po wejściu nowego prawa w życie, operatorzy kablowi dostaną 30 dni na poinformowanie klientów, że przekazują Poczcie Polskiej ich dane: imię i nazwisko, adres zamieszkania, PESEL lub inny numer identyfikacyjny jak NIP czy KRS. Jeśli dostawcy płatnej telewizji tego nie zrobią grożą im wysokie kary finansowe – nawet do 5 proc. przychodu, jakie spółka uzyskała z tytułu dostarczania usług telewizji płatnej w poprzednim roku podatkowym.

Ile kosztuje abonament

Obowiązek płacenia abonamentu mają gospodarstwa domowe, posiadające odbiornik radiowy lub telewizyjny. W tym roku to 245,15 zł rocznie.