Etatowe bicie piany i Rosja dyżurnym chłopcem do biciaPolskieRadio.pl

Państwa grupy G7 gotowe do zaostrzenia sankcji wobec Rosji

ostatnia aktualizacja:27.05.2017 18:15

 • Uznanie praw migrantów i uchodźców oraz państw do kontroli granic, apel do Rosji o przestrzeganie umów w sprawie Ukrainy i apel o więcej czasu dla USA na decyzję w sprawie porozumienia klimatycznego to główne punkty wydanego w sobotę komunikatu po szczycie G7.

 

 • Jednakowe stanowisko wobec konfliktów w Syrii i Libii, a także sankcji wobec Rosji ogłosili uczestnicy szczytu G7. Relacja Piotra Kowalczuka (IAR)

Spotkanie przywódców G7

Spotkanie przywódców G7Foto: PAP/EPA/FLAVIO LO SCALZO

W liczącej 39 punktów deklaracji przywódcy USA, Wielkiej Brytanii, Włoch, Francji, Niemiec, Japonii i Kanady odnieśli się m.in. do kwestii migracji. „Trwający ruch migrantów i uchodźców na wielką skalę jest tendencją globalną i, biorąc pod uwagę jego implikacje dla bezpieczeństwa i praw człowieka, wymaga skoordynowanych wysiłków na poziomie narodowym i międzynarodowym” – podkreślono w dokumencie.

„Uznajemy, że zarządzanie napływem migrantów i jego kontrola, przy rozróżnieniu między uchodźcami i migrantami, wymaga zarówno pilnego, jak i dalekowzrocznego podejścia” – oświadczyli przywódcy siedmiu potęg gospodarczych świata.

Zapewnili, że rozumieją potrzebę „wspierania uchodźców tak blisko ich krajów ojczystych, jak to możliwe, i umożliwienia im bezpiecznego powrotu oraz zapewnienia im pomocy w odbudowie ich wspólnot”.

„Uznając, że prawa człowieka przynależą wszystkim migrantom i uchodźcom, potwierdzamy jednocześnie suwerenne prawa państw, indywidualnie i zbiorowo, do kontrolowania własnych granic i ustalania polityki zgodnie z własnym interesem narodowym oraz narodowym bezpieczeństwem” – głosi dokument.

 

Przywódcy G7 zgodzili się, że państwa mają wspólny obowiązek zarządzania falami migracji, ochrony uchodźców i migrantów, zwłaszcza tych najbardziej zagrożonych, jak kobiety i dzieci, a także wzmocnienia kontroli granic i procedury powrotów do krajów pochodzenia oraz przestrzegania prawa.

Zobacz obraz na Twitterze

Zobacz obraz na Twitterze

Obserwuj

G7 Italy 2017

@g7

Here are the countries and international organizations that have joined the #G7Taormina leaders today.

10:35 – 27 May 2017

 • 188188 podanych dalej

 • 167167 polubień

 •  

  Jak wskazali, są to kroki niezbędne do zredukowania nielegalnej imigracji, walki z przemytem migrantów, handlem ludźmi, wyzyskiem i wszelkimi formami niewolnictwa.

  „Będziemy stać na straży wartości pozytywnych aspektów bezpiecznej, uregulowanej i legalnej migracji, gdyż odpowiednio zarządzany napływ (migrantów) może przynieść ekonomiczne i społeczne korzyści zarówno krajom ich pochodzenia, jak i docelowym, a także samym migrantom i uchodźcom” – zadeklarowali przywódcy krajów G7.

  W dokumencie jako priorytet wymieniono bezpieczeństwo, stabilność i zrównoważony rozwój państw Afryki. Znalazł się w nim też apel o inwestycje na tym kontynencie.

  Porozumienia miński

  Przywódcy G7 oświadczyli, że kryzys na wschodniej Ukrainie może zostać rozwiązany jedynie dzięki pełnej realizacji przez wszystkie strony konfliktu porozumień mińskich, mających na celu uregulowanie konfliktu w Donbasie.

  Zobacz obraz na Twitterze

  Zobacz obraz na Twitterze

  Obserwuj

  G7 Italy 2017

  @g7

  Today’s first working session of the #G7Taormina with Outreach Countries and International Organizations.

  10:10 – 27 May 2017

 • 193193 podane dalej

 • 357357 polubień

 •  

  „Podkreślamy odpowiedzialność Federacji Rosyjskiej za ten konflikt oraz rolę, jaką musi odegrać, by przywrócić (na Ukrainie) pokój i stabilność. Ponownie potępiamy nielegalną aneksję Półwyspu Krymskiego (przez Rosję w 2014 roku – PAP), potwierdzamy naszą politykę jej nieuznania, w pełni popieramy niepodległość, integralność terytorialną i suwerenność Ukrainy” – głosi komunikat.

  Przywódcy przypomnieli, że obowiązywanie sankcji jest powiązane z pełną realizacją porozumień z Mińska i poszanowaniem suwerenności Ukrainy. „Sankcje mogą zostać zniesione, kiedy Rosja zrealizuje swe zobowiązania” – napisali liderzy G7. Jednocześnie wyrazili gotowość do podjęcia dalszych kroków, jeśli Rosja naruszy zapisy mińskich porozumień.

  W komunikacie jest też zapowiedź udzielania dalszej pomocy Ukrainie, by mogła wprowadzić w życie konieczne reformy oraz apel do władz w Kijowie o postępy w tej sprawie.

  Porozumienie klimatyczne

  W jednym z ostatnich punktów dokumentu końcowego odniesiono się do podziałów w sprawie paryskiego porozumienia klimatycznego, które pojawiły się w czasie obrad.

  Obserwuj

  G7 Italy 2017

  @g7

  Key moments of the first day at #G7Taormina

  22:49 – 26 May 2017

 • 375375 podanych dalej

 • 538538 polubień

 • Twitter Ads – informacje i Polityka prywatności

  „USA dokonują rewizji swej polityki w sprawie zmian klimatycznych oraz porozumienia z Paryża i dlatego nie są w stanie przyłączyć się do konsensusu w tych kwestiach” – głosi dokument. „Rozumiejąc ten proces, szefowie państw i rządów Kanady, Francji, Niemiec, Włoch, Japonii i Zjednoczonego Królestwa oraz przewodniczący Rady Europejskiej i Komisji Europejskiej potwierdzają swe mocne zobowiązanie na rzecz szybkiego wprowadzenia w życie porozumienia paryskiego” – czytamy w komunikacie.

  Prezydent USA Donald Trump już zapowiedział na Twitterze, że decyzję w sprawie porozumienia, przewidującego ograniczenie emisji gazów cieplarnianych, podejmie w przyszłym tygodniu.

  Handel

  W punkcie dotyczącym handlu, kolejnej spornej kwestii na szczycie G7, znajduje się zobowiązanie na rzecz utrzymania otwartych rynków i walki z protekcjonizmem, a także z „wszelkimi niewłaściwymi praktykami handlowymi”.

  Odnosząc się do prób rakietowych przeprowadzanych przez Koreę Północną, sygnatariusze komunikatu ocenili, że kraj ten stanowi „poważne zagrożenie dla pokoju i międzynarodowej stabilności” oraz wyrazili gotowość do zastosowania dalszych sankcji wobec reżimu w Pjongjangu.

  Zobacz obraz na Twitterze

  Zobacz obraz na Twitterze

  Obserwuj

  G7 Italy 2017

  @g7

  #G7Taormina leaders join the official dinner hosted by Italian President Sergio Mattarella.

  20:52 – 26 May 2017

 • 165165 podanych dalej

 • 195195 polubień

 •  

  Wśród priorytetów wymienili także działania na rzecz pobudzania wzrostu gospodarczego i zatrudnienia. Obecne ożywienie gospodarcze uznano za umiarkowane i poniżej potencjału wielu krajów.

  Gospodarz spotkania, premier Włoch Paolo Gentiloni, powiedział na konferencji prasowej, że dyskusja na szczycie w Taorminie była „prawdziwa i bardziej intensywna niż przy innych takich okazjach”. Za najważniejszy rezultat obrad uznał przyjętą w piątek deklarację o wspólnym zaangażowaniu w walkę z terroryzmem.

  Odnosząc się do kontrowersji związanych z nową amerykańską administracją, Gentiloni zapewnił: „Nie ukrywamy różnic z USA”. „Wynikły one jasno z naszych dyskusji” – zauważył. Zapytany, czy formuła takich szczytów nie jest już nieprzydatna, włoski premier odparł: „Absolutnie nie”.

  pp/PAP/IAR

  Zobacz więcej na temat: świat usa rosja