Merkel odrzuca krytykę Trumpa


FORBES

Merkel odrzuca krytykę Trumpa ws. niemieckiej nadwyżki w handlu

27.05.2017 09:22 , ostatnia aktualizacja 27.05.2017 09:28

 

Kanclerz Angela Merkel odrzuciła ostrą krytykę ze strony prezydenta USA Donalda Trumpa pod adresem Niemiec w związku z niemiecką nadwyżką w handlu zagranicznym. Merkel i Trump rozmawiali o tej sprawie w kuluarach szczytu G7 na Sycylii

German Chancellor Angela Merkel

fot. fot. PAP/DPA/Maurizio Gambarini

Wiadomo, że Niemcy więcej sprzedają w USA, niż od Amerykanów kupują – powiedziała Trumpowi szefowa niemieckiego rządu. Merkel zwróciła uwagę, że równocześnie niemieckie inwestycje bezpośrednie w USA są większe (niż amerykańskie w Niemczech). „Moim zdaniem należy zdawać sobie sprawę z tych zależności” – oświadczyła kanclerz, cytowana przez dpa.

Merkel zaznaczyła, że Niemcy nie działają na własną rękę. „Mamy Unię Walutową, jesteśmy praktycznie wspólnym rynkiem. Wyrywanie z kontekstu jednego kraju nie jest właściwe” – oceniła.

Trump krytykował podczas kampanii wyborczej nadwyżkę Niemiec w handlu z USA, szczególnie w branży motoryzacyjnej. Podczas wizyty w Brukseli w czwartek prezydent USA miał – według niemieckich mediów powołujących się na uczestników rozmów – nazwać Niemców „very bad”, co może oznaczać zarówno „bardzo źli”, jak też „bardzo niedobrzy”. Słowa Trumpa wywołały oburzenie wśród niemieckich polityków.

Zastępca rzecznika rządu Georg Streiter powiedział, że nadwyżka w handlu „nie jest ani zła ani dobra”, lecz jest „następstwem różnicy między podażą a popytem na rynkach światowych”.

Angela MerkelANGELA MERKELHANDEL ZAGRANICZNYNIEMCYDONALD TRUMPUSA