Dziś w nocy zmarł Zbigniew Brzeziński


Fakt24

 

 

dzisiaj 05:25, aktualizacja: 26 minut temu

 

Nie żyje Zbigniew Brzeziński

Zbigniew Brzeziński

 

Zbigniew Brzeziński Foto: Paweł Supernak / PAP

 

Dziś w nocy zmarł Zbigniew Brzeziński. Był doradcą prezydenta Stanów Zjednoczonych Jimmy’ego Cartera do spraw bezpieczeństwa w latach 1977 – 1981. Smutną wiadomość przekazała jego córka Mika Brzeziński. Miał 89 lat, był cenionym sowietologiem i geostrategiem, kawalerem Orderu Orła Białego. Odszedł spokojnie dziś w nocy.

Zbigniew Brzeziński urodził się 28 marca 1928 w Warszawie. W latach 1977–1981 był doradcą ds. bezpieczeństwa narodowego USA i w tym czasie wywierał znaczący wpływ na amerykańską politykę zagraniczną. Postulował zaangażowanie USA w popieranie antysowieckiej partyzantki w Afganistanie i antykomunistycznego ruchu „Solidarności” w Polsce. Jego postawa miała decydujący wpływ na rozwiązanie kryzysu polskiego na początku grudnia 1980 roku (udaremniono wówczas inwazję sił sowieckich i Układu Warszawskiego na Polskę).

 

Zbigniew Brzeziński był zwolennikiem budowy w Polsce elementów tzw. tarczy antyrakietowej, czyli bazy antyrakiet stwierdzając, że: „umieszczenie amerykańskiej tarczy w Polsce wzmacnia jej sojusz z USA”. Krytykował administrację George’a Busha za uległość w sprawie tarczy wobec Rosji.

Trump zwymyślał córkę wielkiego Polaka

Będziemy żałować Ukrainy. Tak jak tego, co stało się po Monachium w 1938 r.

mlewandowska