Polskie elity ze skłonnościami do wojaczki


 

 

logo Polonia Christiana

DZISIAJ JEST

PIĄTEK 26 MAJA

 

Prezydent zapowiedział, minister obrony potwierdził. Polska zwiększy udział w misji przeciwko ISIS

 

Data publikacji: 2017-05-26 08:30

 

Prezydent zapowiedział, minister obrony potwierdził. Polska zwiększy udział w misji przeciwko ISIS

Zdjęcie ilustracyjne T-72, fot. Balcer / commons.wikimedia.org, licencja cc

Jesteśmy członkiem koalicji antyterrorystycznej (…) Jeżeli będzie taka potrzeba, jesteśmy gotowi naszą obecność wzmocnić – zapowiedział we środę prezydent Andrzej Duda. Słowa te potwierdził w Brukseli minister obrony narodowej Antoni Macierewicz. Nasz kraj miał zadeklarować poprowadzenie w Iraku „niewielkiej misji szkoleniowej”.

Prezydent Andrzej Duda zapytany o stanowisko naszego kraju na wypadek prośby sojuszników o większe zaangażowanie naszego kraju w wojnę z terroryzmem przypomniał, że „jesteśmy członkiem koalicji antyterrorystycznej”. – Nasze samoloty są obecne w Iraku, gdzie sprawują misje patrolowo-rozpoznawcze. Szkolimy tam żołnierzy i policjantów. Jesteśmy obecni także w Afganistanie. Jeżeli będzie taka potrzeba, jesteśmy gotowi naszą obecność wzmocnić – powiedział. Polski udział miał być uzależniony od „wspólnych decyzji NATO dotyczących dalszych działań w walce z terroryzmem”.

Już nazajutrz minister Antoni Macierewicz, przebywając w Brukseli na specjalnym spotkaniu szefów państw i rządów państw NATO, potwierdził, że „Polska chce zwiększyć swój udział w misji przeciwko tak zwanemu Państwu Islamskiemu w Iraku”. Jak wyjaśnił, Polska zadeklarowała poprowadzenie „niewielkiej misji szkoleniowej dla irackich żołnierzy”.

Według szefa MON, chodzi o szkolenie techników i inżynierów, którzy będą adaptowali porosyjski sprzęt do swych potrzeb. – Tam jest chyba tysiąc czołgów T-72, olbrzymia ilość transporterów opancerzonych. Jest cały sprzęt, który może przydać się na polu walki pod warunkiem, że zostanie zrekonstruowany. I to właśnie ma być misja, jaką wyślemy do Iraku, która nie tyle będzie naprawiała, ile uczyła Irakijczyków, irackich techników, irackich inżynierów jak poradzić sobie z remontem tego sprzętu – wyjaśnił minister Macierewicz na antenie TV Trwam.

Obecnie Polska uczestniczy w Iraku w międzynarodowej koalicji, która walczy z bojownikami Państwa Islamskiego. Na miejscu na Bliskim Wschodzie są polskie myśliwce F-16, które jednak nie są włączane do zadań bojowych.

Źródło: prezydent.pl, mon.gov.pl, tvp.info

MA

Read more: http://www.pch24.pl/prezydent-zapowiedzial–minister-obrony-potwierdzil–polska-zwiekszy-udzial-w-misji-przeciwko-isis,51826,i.html#ixzz4iALIZOVT