Wysłanie polskich wojsk na Bliski Wschód rodzi terrorystyczne zagrożenie w Polsce


 

rmf24 - Strona główna

 

 

 • Dżihadyści grożą zamachami w Polsce. Ekspert: Na razie nasz kraj nieatrakcyjny marketingowo

  Poniedziałek, 20 czerwca 2016 (21:00)

  „Po decyzji o wysłaniu w teren walk z Państwem Islamskim polskich żołnierzy i F-16 ryzyko ataków w Polsce na pewno wzrosło” – uważa dr Wojciech Szewko, specjalista ds. Bliskiego Wschodu. Jak jednak dodaje, nasz kraj nadal nie jest dla dżihadystów ważnym celem.

  "Po decyzji o wysłaniu w teren walk z Państwem Islamskim polskich żołnierzy i F-16 ryzyko ataków w Polsce na pewno wzrosło" - uważa dr Wojciech Szewko, specjalista ds. Bliskiego Wschodu. Jak jednak dodaje, nasz kraj nadal nie jest dla dżihadystów ważnym celem.

  Na portalach społecznościowych pojawiły się wpisy zwolenników ISIS, grożące atakiem w Polsce (zdj. ilustracyjne)/ Balkis Press /PAP

  Ryzyko na pewno wzrosło. Chwilę po tym, kiedy kilka dni temu w nagłówkach wszystkich arabskich gazet, po ogłoszonej wtedy decyzji znowu pojawiła się Polska, widziałem co najmniej 5, 6 komentarzy z kont Państwa Islamskiego na Twitterze, gdzie odgrażano się, pisano: „Następny atak w Polsce” – mówi Szewko.
  Na ile można poważnie traktować takie groźby zwolenników Państwa Islamskiego? Po pierwsze to kwestia tego, czy Państwo Islamskie albo Al Kaida, czy któraś z tych organizacji ma zdolność, żeby w krótkim czasie zbudować tutaj zdolność do spektakularnego uderzenia. Po drugie – czy mając alternatywę do dokonania zamachu w Brukseli, czy w Paryżu, czy nawet w Niemczech, zdecydują się na Polskę. Jak na razie Polska jest skrajnie nieatrakcyjna marketingowo – uważa Szewko. Według niego to powoduje, że poziom zagrożenia zamachem nie jest tak wysoki, jak w innych krajach. Z drugiej strony jeśli mamy tylko na naszej nieatrakcyjności marketingowej opierać nasze poczucie bezpieczeństwa, to jest to słabe oparcie – przyznaje ekspert.
  Szewko podkreśla, że decyzja o wysłaniu dwóch kontyngentów wojskowych do wsparcia koalicji walczącej przeciwko Państwu Islamskiemu z punktu widzenia ISIS oznacza zaangażowanie militarne. Jeżeli nasze samoloty będą startowały z Kuwejtu i będą latały nad Irakiem – co nota bene spośród wszystkich złych decyzji jest najmądrzejszą – to będziemy podlegali dowództwu koalicji, czyli Amerykanom, którzy kierują ruchem. Gdybyśmy natomiast latali nad Syrią, to tutaj sytuacja jest skrajnie skomplikowana. Nawet gdyby któryś z naszych samolotów miał awarię, spadł, to jesteśmy intruzami, a nawet najeźdźcami z punktu widzenia syryjskiego rządu – mówi Szewko.
  W sobotę prezydent Andrzej Duda podpisał postanowienia o wysłaniu dwóch kontyngentów wojskowych do wsparcia koalicji walczącej przeciwko Państwu Islamskiemu. Postanowienia dotyczą użycia dwóch Polskich Kontyngentów Wojskowych w operacji Inherent Resolve od 20 czerwca do 31 grudnia tego roku.
  Polski Kontyngent Wojskowy w Kuwejcie (z elementami wsparcia w innych państwach regionu) będzie liczyć do 150 żołnierzy i pracowników wojska i składać się głównie z komponentu powietrznego z czterema wielozadaniowymi myśliwcami F-16, wyposażonymi w zasobniki rozpoznawcze DB 110. Jego zadaniem będzie rozpoznanie lotnicze na potrzeby wsparcia operacji Inherent Resolve.
  Liczebność PKW w Iraku określono na maksymalnie 60 żołnierzy i pracowników wojska, a do głównych zadań sił wydzielonych z Wojsk Specjalnych należeć będzie doradztwo i szkolenie sztabów i pododdziałów specjalnych sił zbrojnych Iraku.
  Wojskowa operacja Inherent Resolve jest prowadzona w ramach Globalnej Koalicji do walki z Państwem Islamskim na podstawie artykułu 51 Karty Narodów Zjednoczonych i na prośbę rządu Republiki Iraku. Według rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ, tzw. Państwo Islamskie jest grupą terrorystyczną i stanowi zagrożenie dla światowego pokoju i bezpieczeństwa.
  Dotychczas Polska wspierała Globalną Koalicję przeciw ISIS politycznie, humanitarnie i logistycznie.
  Koalicja, licząca obecnie 66 państw, została powołana przez Stany Zjednoczone we wrześniu 2014 roku.

  (mpw)

  RMF FM

 •