Sąd uchylił zakaz HGW ograniczający demokrację


WPROST.pl

Sąd uchylił zakaz prezydent Warszawy. Będą mogli protestować przeciwko „Klątwie”

Dodano: wczoraj 18:3225 222

Hanna Gronkiewicz-Waltz

Hanna Gronkiewicz-Waltz / Źródło: Newspix.pl / KONRAD KOCZYWAS / FOTONEWS

Rzeczniczka Sądu Okręgowego w Warszawie poinformowała, że uchylony został wydany przez prezydent Warszawy Hannę Gronkiewicz-Waltz zakaz manifestacji przeciwko wystawianej w Teatrze Powszechnym sztuce „Klątwa”.

Jak informował ratusz, cel zgromadzenia został w zawiadomieniu określony jako: „modlitwa różańcowa wynagradzająca Maryi Królowej Polski za bluźnierstwa przeciw Bogu, protest przeciw łamaniu Konstytucji przez Teatr Powszechny i deptaniu przez ten teatr prawa zabezpieczania dowodów przestępstwa”. Zgłoszono, że będzie się ono odbywać od godz. 18 w dniu 27 maja do godz. 24 w dniu 1 czerwca.

We wtorek 23 maja, pojawiła się informacja, że Hanna Gronkiewicz-Waltz zakazała organizacji kilkudniowego zgromadzenia przed Teatrem Powszechnym. Powoływano się na zamieszki, do których doszło w trakcie manifestacji ONR na początku maja. Użyto wówczas rac, doszło też do ataków na osoby, które zmierzały do teatru. 

Prezydent Warszawy zakazała manifestacji przeciwko „Klątwie”Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz wydała decyzję o zakazie demonstracji przeciwko wystawieniu „Klątwy” w Teatrze Powszechnym.WPROST.pl

W odmownej decyzji wskazano też, że jeden z uczestników zamieszek z połowy maja miał brać udział w spotkaniu, na którym ratusz chciał ustalić pokojowy przebieg manifestacji. Do podjęcia ustaleń jednak nie doszło. 

/ Źródło: TVN Warszawa