RDI wnosi pozew przeciwko El Pais za pomawianie Polski o antysemityzm


PolskieRadio.pl

„Polowania na Żydów”. Pozew Reduty Dobrego Imienia przeciwko El Pais

ostatnia aktualizacja:25.05.2017 13:25

Reduta Dobrego Imienia złożyła w Sądzie Okręgowym w Warszawie pozew w sprawie cywilnej przeciwko dziennikowi El Pais. W hiszpańskiej gazecie ukazał się tekst wskazujący, że Polacy są odpowiedzialni za „polowania na Żydów”.

Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjneFoto: flickr/Esther Vargas/CC BY-SA 2.0

Jak poinformowała RDI w czwartkowym komunikacie, z inicjatywy Reduty jej fundator Maciej Świrski skierował w środę pozew cywilny przeciwko hiszpańskiemu dziennikowi El Pais. Dotyczy on naruszenia dóbr osobistych i nakazuje pozwanemu przeproszenie na stronie internetowej elpais.com.

To reakcja Reduty Dobrego Imienia (RDI) na marcową publikację zatytułowaną „Polonia reescribe su historia de la Il Guerra Mundial”. W artykule autor wykazywał m.in., że Polacy są odpowiedzialni nie tylko za Holokaust, ale również za „pogromy Żydów” czy też „polowania na Żydów”.

W tekście pojawiły się również tezy o braku empatii Polaków w stosunku do masowo mordowanych Żydów, zaś autor powoływał się m.in. na Jana Grabowskiego, twierdzącego, iż Polacy są odpowiedzialni za „polowania na Żydów”, których miało zginąć w ten sposób ponad 200 tys.

  • Uważam, że mówienie o winie Polaków i ich odpowiedzialności za II wojnę światową, jest naruszeniem dobra osobistego nie tylko mojego, ale każdego Polaka. Takie tezy przedstawiają bowiem każdego Polaka jako potomka morderców – a na to naszej zgody być nie może – uważa Świrski.

Jak informuje Reduta, żądanie sprostowania wysłano już 12 kwietnia br. i do dziś nie ma żadnej odpowiedzi. W złożonym w środę pozwie RDI występuje nie tylko z wnioskiem o sprostowanie informacji przedstawionych w tekście, ale również o przeprosiny.

Reduta Dobrego Imienia wspiera prawnie Macieja Świrskiego, który występuje przeciwko elpais.com. Maciej Świrski jest fundatorem Reduty, przez kilka lat sprawował funkcję prezesa. Sprawę prowadzi mec. Monika Brzozowska-Pasieka i Jerzy Pasieka z kancelarii Pasieka, Derlikowski, Brzozowska i Partnerzy z Krakowa.

fc

Zobacz więcej na temat: polska sąd hiszpania media ii wojna światowa żydzi