Kapitał i jego tożsamość


prawica.net

 

  Czy kapitał ma narodowość?

   

  Ostatnio nabrałem przekonania, że – niestety – ma i do tego narodowość ta ma oblicze jakby nieco nacjonalistyczne.

  Myśl ta natchnęła mnie, gdy skonstatowałem, że firma Orange kupuje przede wszystkim samochody marki Renault. Polski Orange jest firma francuską, bo polski rząd sprzedał te potencjalna kurę od znoszenia złotych jaj francuskiej firmie Orange.

  Pomijając fakt, że prawdopodobnie polski Orange transferuje jakieś niemałe sumy do Francji za prawo posługiwania się marką francuską (mało oryginalna nazwa, a jednak można i na tym zbijać kasę) to firma musi kupować wyposażenie biurowe i inne potrzebne jej do działania rzeczy, w tym samochody.

  Ciekawe, że nie kupują samochodów włoskich czy niemieckich, ale francuskie. Oczywiście tylko dla pracowników technicznych i kierownictwa niższego szczebla. Dyrektorzy ważniejszego sortu jednak jeżdżą mercedesami ( w każdym razie sąsiad dyrektor z tej firmy takim jeździ), zapewne tylko dlatego, że Francja nie produkuje samochodów klasy „premium”.

  W czasach gdy polski rząd wiązał nadzieje z opcją francusko-niemiecką, to koniecznie musieliśmy kupić helikoptery produkcji francuskiej.

  Jak tylko zmieniła się opcja na proamerykańską, zaraz się okazało, że tamten przetarg to przekręt PO, a najlepsze na świecie są helikoptery Apache.

  Ciekawe, że żaden polski rząd nie chciał czy nie potrafił doprowadzić do transferu technologii od zagranicznego producenta do Świdnika, gdzie mamy fabrykę polskich helikopterów. Myślę że dali by się przekonać, bo chodzi tu o miliardy dolarów! Mamy w ręku ten atut, a nie wykorzystujemy…

  Przecież nie święci garnki lepią. Aktualnie prawdopodobnie nasza technologia produkcji sprzetu latającego jest dość przestarzała, ale jest doświadczona załoga, więc z uruchomieniem produkcji licencyjnej nie byłoby większego kłopotu. A od licencji do własnych nowoczesnych konstrukcji można dojść stosunkowo szybko, o ile taka będzie wola zarządu fabryki i jej państwowych kontrahentów z wojska.

  Reasumując: kapitał ma narodowość. W takim razie jaka narodowość reprezentują kolejne polskie rządy podejmujące takie a nie inne decyzje?

  Czy Polska ma w ogóle jeszcze jakąś narodowość?

  Mar.Jan

  Z wykształcenia inż. mechanik. Z powodu upadku przemysłu w latach dogorywania komuny przekwalifikowałem się na programistę. Zwolennik liberalizmu gospodarczego, w latach 90-tych popierający JKM, aktualnie poszukujący właściwszej formuły. W dziedzinie społecznej – konserwatysta.

  One thought on “Kapitał i jego tożsamość

  1. Odpowiem na te chwile nie mamy narodowości Najpierw musimy zbudować wiarygodność do działania bo z tym też jest słabo

   Polubienie

  Możliwość komentowania jest wyłączona.