Chiny a problemy zagrażające globalnej stabilności finansowej świata


 

ŹRÓDŁO DO PRAVDA.RU

DZISIAJ O 15:09

Nikolai KOTLYAROV – czy Chiny mogłyby zagrozić globalnej stabilności finansowej

EKSPERTYZA

Moody obniżyła rating kredytowy Chinach po raz pierwszy od 1989 roku. Ekonomiści MFW ostrzegają, że w Chinach problemy z zadłużeniem może „zagrozić globalnej stabilności finansowej.”

366983.jpeg

Eksperci swoich prognoz: w 2018 ciężar długu krajowego wzrośnie do 40% PKB, a całkowite zadłużenie kraju w ostatnim roku przekroczył 250% PKB.

Moody obniżyła suwerenny rating Chin z A1 do Aa3, mówiąc, że downgrade katalizatora jest kombinacją czynników – w szczególności oczekiwanie spowolnienia gospodarczego do 5% do roku 2020 (w pierwszym kwartale 2017 roku PKB wzrósł o 6.9%) oraz wzrost długu obciążenie. Jednocześnie Ministerstwo Finansów Chin wyraziła sprzeciw wobec działań agencji ratingowych.

„Oficjalne docelowe wskaźniki wzrostu są zmniejszone, ale nieco wolniej niż widzimy, że gospodarka jest coraz bardziej zależna od bodźców politycznych Ponadto, gdy wzrost gospodarczy zwalnia, co wskazuje na wolniejszy wzrost zarobków i nieco słabszy poziom obsługi długu ..” – powiedział Mari Dayon, starszy wiceprezes grupy ratingowej.

 

„Pravda.Ru” poprosił o komentarz do dyrektora rosyjsko-chińskiej Center Uniwersytetu finansowego pod rząd Rosji Nikołaj Kotlyarov.

– downgrade przez międzynarodowe agencje potencjalnie mogłyby naruszyć stabilność finansową Chinach? Czy istnieje sensowny ziarno w takich prognoz?

  • Fakt, że spowolnienie wzrostu jest dość długi czas. Ale sprawy nie są takie proste. Jednocześnie zachowują bardzo ważny trend: rosnący udział usług w gospodarce. Byli zawsze w niezbyt silny, a dziesięć procent w ostatnich latach wzrosła. Myślę, że z czasem będą one dużymi eksporterami. Dotyczy to także usług finansowych oraz turystyka i inżynierii.

Z finansów mają pewne problemy. Nie sądzę, że są one kluczowe znaczenie dla Chińczyków. Ale trend jest tam: one zmniejszyły złoto i zasobów; obawa ucieczki kapitału przyszedł też. W związku z tym pojawiają się pytania, ale czas pokaże. Chińczycy zawsze był w stanie wydostać się z trudnej sytuacji. Mam nadzieję, że jeszcze znaleźć odpowiednie rozwiązanie. Po upadku dynamiki chińskiej gospodarki wpłynie na wszystko – w tym do Rosji. I to jest całkiem niepożądaną rzeczą.

Myślę, że nie siedzieć bezczynnie i korzystać z różnych narzędzi, aktywować zewnętrznych stosunków gospodarczych. Mamy, nawiasem mówiąc, handel rósł, a teraz w ciągu ostatnich dwóch miesięcy, rozwija się dość gwałtownie. I nie byłoby dramatized. Tak, jest to nieprzyjemne, ale dynamika była dziesięć procent, a teraz sześć. Ale sześć – tyle dla gospodarki. Porównaj to z USA: nie ma maksymalnie dwa procent.

Wydaje mi się, że fakty smażone finansistów – ci, którzy działają na rynkach akcji, żyć na dziś. Indeks spadł – dla nich to po prostu wydaje tragedii; załamuje, ceny spadły notowania spadły, i tak dalej. Ale wtedy wzrosnąć. A w rzeczywistości, nauka akademicka do tego sceptycznie: straciłeś pieniądze dzisiaj – jutro do pracy. W tym duchu.

– Z perspektywy nie szukasz?

  • Na metę nie wyglądają. Konieczne jest, aby spojrzeć na najważniejszych wskaźników makroekonomicznych: programu innowacyjnego rozwoju, modernizacji. W Chinach, wiele rzeczy zrobić w tym względzie. I biorą wielkie bóle zintensyfikować stosunki gospodarcze z zagranicą. Jest to projekt Nowego Jedwabnego Szlaku: jego realizacja jest doskonałym forum w połowie maja, nie były obecne i nasi przywódcy, zostały podpisane umowy.

– Chiński trudności gospodarcze nie mogą zagrozić globalnej stabilności finansowej?

  • Nie sądzę. Globalna stabilność finansowa nie ulegnie zmianie: mają dobrą margines bezpieczeństwa. To może mieć nieprzyjemne konsekwencje dla globalnych spekulantów – prywatnych. Tam jest spadek zasobów złota i – jedną czwartą w ostatnich latach (były cztery biliony dolarów, to było trzy). Jest to również trend po raz ostatni. Ale oni są mobilizowane w takich sytuacjach. Na przykład, dzisiaj wprowadziły ograniczenia wywozowe do kapitału dla przedsiębiorstw, istnieją pewne ograniczenia dla osób fizycznych. Po ich kołowania. Na przykład, program zmniejszy import, ponieważ stało.

Nie sądzę, że będą pewne dramatyczne konsekwencje dla systemu finansowego. Jest to mało prawdopodobne. W kraju jest zbyt ważne, starają się go unikać. Ale teraz jeszcze pytanie, więc nie jest to konieczne. Moim zdaniem, nie wstać ten problem, który rzekomo naruszyć stabilność finansową na świecie, Chiny. Co więcej, w takich sytuacjach, dają dużych kredytów: MFW, Banku Światowego i innych instytucji finansowych. Teraz Chiny mają rezerwy siły, myślę, że wystarczająco duża. Cóż, oni zamrozić realizację projektu Nowego Jedwabnego Szlaku przez jakiś czas w tym samym miejscu ogromny finansowania. Myślę, że da sobie radę. Nie ma żadnych specjalnych obaw. Skarżą Teraz te problemy, które pieniądze są tam zatrzymany, a te indeksy spadły.

Czytaj najnowsze wiadomości Pravda.Ru dzisiaj

Nie zapomnij dołączyć Pravda.Ru w VKontakte , Telegram , odnoklassniki , Google+ , Facebook , Twitter . Ustaw „” Pravdu.Ru na stronie głównej z „Yandex” . Witamy nowych przyjaciół!

Chiny staną się hamulcem dla gospodarki światowej?

PODZIEL SIĘ:

Читайте больше на https://www.pravda.ru/news/expert/25-05-2017/1335261-China-0/