Z kim walczy polskie lotnictwo na Bliskim Wschodzie?Xportal.plInformacje, Idea, Polityka24.05.2017

MENU

Bliski Wschód: Polskie lotnictwo zaangażowane przeciwko Assadowi?

24 maja 2017 11:15

Czasopismo „Polska Zbrojna” opublikowało na swojej stronie internetowej reportaż pt. „Polscy lotnicy na misji przeciw Daesz”. Poświęcony jest on udziałowi żołnierzy WP w międzynarodowej operacji „Inherent Resolve” skierowanej oficjalnie przeciwko Państwu Islamskiemu. W jej ramach do bazy lotniczej w Kuwejcie oddelegowano 4 myśliwce F-16 polskich Sił Powietrznych, której mają tam pełnić rolę rozpoznawczą. Opracowany przez dziennikarzy materiał dokumentuje życie polskich wojskowych oraz ich działalność. W tekście pojawiają się jednak znamienne informacje:

Nasze samoloty często są namierzane przez obronę przeciwlotniczą nieprzyjaciela. Zdarzały się także, na szczęście nieskuteczne, przypadki ostrzału z ziemi – opisuje sytuacje nad Irakiem jeden z polskich pilotów F-16.

czy:

Zdarza się, że w obszarze naszego działania pojawiają się także maszyny wojskowe, które nie należą do koalicjantów.

Takie oświadczenia muszą zastanawiać. Państwo Islamskie nie dysponuje bowiem rozwinięta obroną przeciwlotniczą ani tym bardziej samolotami wojskowymi. Natomiast posiadają je jak najbardziej Siły Zbrojne Syrii, wspierane przez Federację Rosyjską. Czyżby więc polskie myśliwce uczestniczyły nie tylko w działaniach skierowanych przeciwko skrajnym islamistom na terenie Iraku, ale również prowadziły misje na terenie Syrii i to wymierzone w jej legalny rząd?

Informacje te są zwłaszcza niepokojące w świetle ostatnich nalotów koalicji pod wodzą USA na antyislamistyczne siły syryjskie i irackie.

O sprawie niejasności zaangażowania Sił Zbrojnych RP na Bliskim Wschodzie pisaliśmy już wielokrotnie na łamach naszego portalu:

Raport Xportal.pl: Co ma Jordania do Wojska Polskiego, czyli przygotowania MON do wsparcia dżihadystów w Syrii

GROM szkoli „umiarkowanych” dżihadystów w Jordanii?

Syria: Siły lądowe USA i Jordanii nacierają od południa

Na podst. http://polska-zbrojna.pl/home/articleshow/22687?t=Polscy-lotnicy-na-misji-przeciw-Daesz, inf. własnych