Nie udało się opozycji spacyfikować Macierewicza


WP Wiadomości

 

OPRAC. ANNA KOZIŃSKA

28 min. temu

Posłowie zdecydowali. Antoni Macierewicz pozostaje na stanowisku

Za nami głosowanie w Sejmie nad wnioskiem Platformy Obywatelskiej o wotum nieufności wobec ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza. Argumenty PO nie były na tyle mocne, by przekonać większość posłów do odwołania szefa MON. Za usunięciem Macierewicza ze stanowiska zagłosowało 190 osób, przeciw było 238 osób. Wstrzymało się 14 posłów.

 

Posłowie zdecydowali. Antoni Macierewicz pozostaje na stanowisku

(East News)

Liczba głosów przeciwko odwołaniu Macierewicza wystarczyła, by szef MON utrzymał swoje stanowisko.

Przypomnijmy, że Sejm wyraża wotum nieufności większością głosów ustawowej liczby posłów. Musi za nim opowiedzieć się zatem minimum 231 posłów.

Głosowanie poprzedzała debata. Jako pierwszy głos zabrał Tomasz Siemoniak. – Jest cała seria wypowiedzi Macierewicza na temat śmigłowców (…) fantazji, które bardzo szybko okazały sie kompletnymi bzdurami – mówił.

W środę rano zebrała się też Komisja Obrony Narodowej. Negatywnie zaopiniowała wniosek o wotum nieufności wobec Macierewicza. Za rekomendacją głosowało 14 posłów, przeciw było 17, jedna osoba się wstrzymała.

Uzasadnienie wniosku

Posłowie PO zarzucają Macierewiczowi, że jego decyzje „szkodzą Wojsku Polskiemu, osłabiają pozycję naszego kraju w Sojuszu Północnoatlantyckim”. Co więcej, krytykują prowadzoną przez niego politykę kadrową w resorcie. Ich zdaniem szef MON „pozbawia armie doświadczonych dowódców i wprowadza chaos”, wprowadza „niepewność w szeregach żołnierzy”, forsuje „szkodliwą koncepcję Wojsk Obrony Terytorialnej”, a także wprowadza niekompetentne osoby do instytucji związanych z obronnością i przemysłem zbrojeniowych.

Jako przykłady nieprawidłowych działań Macierewicz posłowie PO podali nieprzeprowadzony przetarg na śmigłowce wielozadaniowe i wypowiedź ówczesnego przewodniczącego podkomisji smoleńskiej Wacława Berczyńskiego o „wykończeniu caracali”.

Przypomnijmy, że już wcześniej Platforma występowała o odwołanie Macierewicza. Było to w lipcu 2016 r., przed szczytem NATO w Warszawie.

Źródło: PAP/TVN24