Kto i dlaczego powstrzymywał badania w Smoleńsku?


Telewizja Republika

Kto i dlaczego powstrzymywał badania, które rozstrzygnęłyby wątpliwości sygnalizowane przez Macierewicza?!

 

ds22:03 23 maja 2017

„KONIEC SYSTEMU” DOROTY KANI W KAŻDY WTOREK O 21:30 W TELEWIZJI REPUBLIKA
Telewizja Republika

W najnowszym odcinku programu „Koniec Systemu” Dorota Kania dotarła do członków Komisji Badania Wypadków Lotniczych, która zajmowała się wyjaśnianiem katastrofy prezydenckiego samolotu w Smoleńsku.

10 KWIETNIA 2010 ROKU

Po siedmiu latach od katastrofy smoleńskiej na jaw wychodzą szokujące fakty dot. ekspertów z Komisja Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego.

– Już w pierwszych dniach po katastrofie prezydenckiego samolotu 10 kwietnia 2010 roku było wiadome, że nasze władze dogadały się z Rosją. Pierwszym sygnałem było niedopuszczenie nas do wraku maszyny i blokowanie prowadzenia badań. Nie mieliśmy możliwości wglądu w podstawowe dokumenty i wyniki badań przeprowadzonych przez Rosjan – mówi jeden z członków Komisji ds. Wyjaśnienia Wypadków Lotniczych pod przewodnictwem Macieja Laska.

Jak dodaje, komisja również „nie została dopuszczona do oblotu miejsca zdarzenia i analizy działania systemu nawigacyjnego”. – Utajnienie przez Rosjan tych danych ma na pewno związek z przyczynami tragedii. Rosjanie chcieli to ukryć a polski rząd im w tym pomagał – mówił.

DYMISJA PRZEWODNICZĄCEGO KOMISJI

W 2011 roku portal „Niezależna” opublikował pismo członków Komisji Badania Wypadków Lotniczych, skierowane do ówczesnego ministra infrastruktury Cezarego Grabarczyka, któremu podlegała w/w komisja. Domagano się w nim dymisji płk. Edmunda Klicha – ówczesnego przewodniczącego komisji. Trzynastu z piętnastu członków komisji zarzucało mu bierną postawę podczas badania wypadku, w efekcie czego w ostatecznym raporcie międzypaństwowego komitetu lotniczego na temat katastrofy smoleńskiej nie uwzględniono wielu wniosków strony polskiej.

– Jeden z naszych ekspertów został zaatakowany przez Edmunda Klicha, wyznaczonego przez Donalda Tuska na przewodniczącego komisji. Mowa o sytuacji, gdy specjalista zawnioskował, by zbadać wpływ Rosjan na katastrofę smoleńską. Chodziło o to, by jak najszybciej sprawdzić poszlaki wskazujące na winę lotniska, ponieważ było jasne, że po opuszczeniu miejsca tragedii dostęp do dowodów będzie niemożliwy – mówił członek KBWL.

Dodał, że „tak też się stało”. – Zarówno sam przewodniczący jak i politycy PO, od samego początku winą za katastrofę chcieli obarczyć polskich pilotów – mówił.

WĄTPLIWOŚCI MACIEREWICZA

– Kto i dlaczego powtrzymywał badania, które rozstrzygnęłyby wątpliwości sygnalizowane przez Antoniego Macierewicza i ekspertów kierowanego przez niego zespołu. Te wątpliwości były jak najbardziej uzasadnione.

W opozycji do Edmunda Klicha był Maciej Lasek, o którym nie wiedziało wiele osób, a który krytykował przewodniczącego za działania dot. badania katastrofy smoleńskiej. Maciej Lasek medialnie zaistniał jak został zastępcą Klicha oraz wiceprzewodniczącym komisji badania wypadków lotniczych lotnictwa państwowego, powołanej do wyjaśnienia przyczyn i okoliczności katastrofy prezydenckiego samolotu z 10 kwietnia 2010 roku.

ZALECENIA KBWL

W 2012 roku odbyła się konferencja na temat zaleceń Komisji Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego z udziałem wiceministra MON, który był pełnomocnikiem ministra obrony narodowej ds. wdrożenia rekomendacji raportu sporządzonego przez Komisję Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego.

Pod koniec lipca komisja opublikowała raport końcowy, w którym znalazło się m.in. 44 zalecenia mające wyeliminować wykryte nieprawidłowości. Na początku sierpnia resort obrony narodowej przyjął ramowy program wprowadzenia zaleceń komisji. Powołano nawet specjalny zespół monitorujący i trzy zespoły zadaniowe.

„KONIEC SYSTEMU” DOROTY KANI W KAŻDY WTOREK O 21:30 W TELEWIZJI REPUBLIKA

Źródło: Telewizja Republika