USA przestaną pompować w Ukrainę


 

16:56 22 MAJ 2017

 

Ukraińscy wojskowi

WSJ: USA zaprzestanie świadczenia bezpłatnej pomocy wojskowej Ukrainie

© REUTERS/ Oleksandr Klymenko

ŚWIATOWA PRASA

11:35 22.05.2017(zaktualizowano 15:53 22.05.2017) Krótki link

The Wall Street Journal

111062401

Waszyngton może zminimalizować programy bezpłatnej pomocy na potrzeby obronne dla kilkudziesięciu krajów, w tym dla Ukrainy, zastępując je kredytowaniem, pisze The Wall Street Journal, powołując się na urzędników i wewnątrzresortowe dokumenty, które są w dyspozycji gazety.

Według anonimowych urzędników środek jest przewidziany w projekcie budżetu administracji Trumpa i może dotknąć programu pomocy na łączną sumę około miliarda dolarów.

Spotkanie inwestorów i klientów banku „Forum” w Kijowie

© SPUTNIK. ALEXANDR MAKSIMENKO

Na „żądanie” USA: Ukraina przygotowuje serię aresztowań wpływowych urzędników

Według dokumentu, przekazanego pracownikom Departamentu Stanu dla użytku wewnętrznego, wsparcie może być zredukowane dla Pakistanu, Tunezji, Libanu, Kolumbii, Filipin, Wietnamu i kilku innych państw.

Źródła gazety poinformowały, że granty na pomoc wojskową dla Izraela (3,1 miliarda dolarów), Egiptu (1,3 miliarda dolarów) i Jordanii (250 milionów dolarów) zostaną utrzymane.

„Bez takiej pomocy partnerzy prawdopodobnie albo nie będą rozwijać i utrzymywać swojej zdolności obronnej, albo zwrócą się do innych krajów — na przykład Rosji, Chin — o pomoc w rozwoju” — zaznaczono w dokumencie Departamentu Stanu.

Pjongjang, Korea Północna

© SPUTNIK. ILYA PITALEV

Europejski biznes w Korei Północnej

Przejście do systemu kredytowania, zgodnie z tą oceną, będzie nieefektywne, ponieważ większość z tych krajów albo nie będzie chciała ubiegać się o pożyczki, albo nie będzie w stanie spełnić wymagań w zakresie ich świadczenia.

Wcześniej administracja prezydenta USA Donalda Trumpa przedstawiła projekt budżetu na rok 2018, który przewiduje redukcję wydatków Departamentu Stanu o 28% przy jednoczesnym zwiększeniu wydatków Departamentu Obrony o 10%.