Ochrona życia jest standardem w cywilizowanym społeczeństwie


 

Przełącz na rozrywkę

Przełącz na Dziennik

 

Czystki we wrocławskiej policji po śmierci Igora Stachowiaka. Szefowie odwołani, rzecznik KGP przeprasza

22.05.2017, 13:19 | Aktualizacja: 22.05.2017, 13:53

 

Rzecznik komendanta głównego policji mł. insp. Mariusz Ciarka

Rzecznik komendanta głównego policji mł. insp. Mariusz Ciarka / Polska Agencja Prasowa / Anna Pasek

Na wniosek Komendanta Głównego Policji Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji odwołał komendanta wojewódzkiego we Wrocławiu – poinformował w poniedziałek rzecznik Komendanta Głównego Policji mł. insp. Mariusz Ciarka. Odwołano także zastępcę komendanta wojewódzkiego.

Mariusz Ciarka poinformował, że przygotowane jest już wstępne sprawozdanie specjalnego zespołu kontrolnego powołanego w sobotę na zlecenie szefa MSWiA. Zadaniem zespołu jest m.in. analiza akt czynności wyjaśniających i postępowania dyscyplinarnego, które było prowadzone pod kątem prawidłowości i rzetelności.

 

Pierwsze z wniosków to także decyzje personalne – na wniosek Komendanta Głównego Policji Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji odwołał komendanta wojewódzkiego we Wrocławiu. Taka sama decyzja zapadła, jeżeli chodzi o zastępcę komendanta wojewódzkiego Policji we Wrocławiu nadzorującego pion prewencji oraz obecnie piastującego stanowisko komendanta miejskiego policji we Wrocławiu – powiedział .

Czytaj więcej

Śmierć Igora Stachowiaka: słowa policji i prokuratury nie wytrzymują zderzenia z prawem

Dodatkowo we wnioskach ze wstępnego sprawozdania znalazły się jeszcze inne zapisy dotyczące m.in. odwołania ze stanowiska pełniącego wówczas, rok temu, obowiązki komendanta miejskiego policji we Wrocławiu, a także wszczęcia postępowania dyscyplinarnego osobom odpowiedzialnym za czynności wyjaśniające i postępowania dyscyplinarne, które w tej sprawie były prowadzone – dodał.

Mimo wydanych wyraźnie poleceń przez Komendanta Głównego Policji, nie wszystkie polecenia zostały należycie zrealizowane, stąd utrata zaufania do tych osób. Minister spraw wewnętrznych i administracji uznając, że ta sytuacja wpływa negatywnie na wizerunek policji, przy ciężko pracujących polskich policjantach i pracownikach polskiej policji, zaakceptował wszystkie wnioski przedstawione przez Komendanta Głównego Policji, stąd te decyzje personalne – powiedział Ciarka. Powodem odwołania jest utrata zaufania; to, że nie potrafili dopełnić swoich obowiązków i należycie nadzorować i przeprowadzić czynności wyjaśniających i postępowania dyscyplinarnego – dodał

Podczas poniedziałkowego briefingu Ciarka przeprosił za te sceny, które zostały nagrane – w imieniu kierownictwa policji i policjantów, którzy rzetelnie wykonują swe obowiązki. Dodał, że ujawnione nagrania policja przekazała rok temu prokuraturze. Czekaliśmy na decyzje prokuratury – dodał. Na coś takiego nie ma przyzwolenia. Jeden taki przypadek (…) może zaważyć na wizerunku całej 130-tysięcznej formacji policji, mimo że codziennie polscy policjanci uczestniczą w 15 tys. interwencji – oświadczył rzecznik KGP. Dodał, że w 99 proc. są one prowadzone w sposób należyty.

Czytaj więcej

Śmierć Igora Stachowiaka. Zebraliśmy NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE

Na poniedziałkowym briefingu rzecznik poinformował też o odwołaniu komendanta wojewódzkiego we Wrocławiu oraz zastępcy komendanta wojewódzkiego we Wrocławiu nadzorującego pion prewencji. Sprawa ma związek ze śmiercią Igora Stachowiaka. W sobotę TVN24 pokazała m.in. zapis z kamery paralizatora, którego kilkakrotnie użyto wobec mężczyzny.

Ciarka przypomniał, że ustawa o modernizacji policji, która weszła już w życie, przewiduje zakup dla policjantów m.in. kamer, które będą używane podczas pełnienia służby. Dodał, że jest to również polecenie szefa MSWiA Mariusza Błaszczaka. Rzecznik podkreślił, że policjanci chcą używać takich kamer, aby w przypadku wątpliwych interwencji czy skarg można było zobaczyć, jak ta interwencja wyglądała.

Z jednej strony będzie to materiał szkoleniowy dla policjantów a z drugiej strony będzie to ewidentny materiał dowodowy, który będzie wskazywał od początku do końca jak przebiegała interwencja podejmowana przez policjantów – podkreślił.