Sędzia nie powinien recenzować władzy publicznej


 

PolskieRadio.pl

Kongres Prawników w Katowicach. Prezydent napisał list

ostatnia aktualizacja:20.05.2017 11:51

– Sędzia nie powinien recenzować działalności innych organów władzy publicznej oraz występować jako strona debaty religijnej, etycznej, światopoglądowej, czy politycznej – napisał prezydent Andrzej Duda w liście do uczestników odbywającego się w  Katowicach Kongresu Prawników Polskich.

 

 • List od prezydenta do prawników odczytał minister Andrzej Dera. To przemówienie było zakłócane przez część uczestników (IAR)

Prezydent Andrzej Duda

Prezydent Andrzej DudaFoto: prezydent.pl

Duda przypomniał, że z gwarancją niezawisłości sędziowskiej ściśle łączy się nakaz apolityczności. Konstytucja zakazuje sędziom przynależności do partii politycznej oraz prowadzenia działalności publicznej, której nie można pogodzić z zasadami niezależności sądów i niezawisłości sędziów – mówił.

Andrzej Duda Sędzia nie powinien recenzować działalności innych organów władzy publicznej oraz występować jako strona debaty religijnej, etycznej, światopoglądowej, czy politycznej

„Uważam, że w ślad za doktryną prawa konstytucyjnego zakaz ten należy rozumieć rozszerzająco. Sędzia nie powinien recenzować działalności innych organów władzy publicznej oraz występować jako strona debaty religijnej, etycznej, światopoglądowej, czy politycznej” – napisał prezydent.

Gdy minister Dera odczytywał ten fragment, część uczestników przerwało mu bucząc i skandując „Konstytucja!”, unosząc w górę książeczki z tekstem ustawy zasadniczej.

Wcześniej wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł zapowiedział, że będzie poprawka do ustawy o KRS. W przyszłym tygodniu zamierza ją zgłosić  resort sprawiedliwości.

To duża zmiana, przełomowa zmiana, można powiedzieć – otwarcie się na zawody prawnicze, otwarcie się na środowiska i stowarzyszenia sędziowskie. Zmiana, która też została wywołana przez ostatni raport OBWE, który wskazał, że Polska opierając się na modelu hiszpańskim – czyli wyboru do KRS przez parlament powinna również uzupełnić to o możliwość formułowania zgłoszeń przez środowiska sędziowskie – i wychodzimy naprzeciw tym postulatom – wyjaśnił Warchoł.

Zobacz obraz na Twitterze

Zobacz obraz na Twitterze

Obserwuj

Maciej Jóźwiak @MaciekJozwiak

#kongresprawnikow #Katowice
Sala pełna

10:33 – 20 May 2017

 • podanych dalej

 • 88 polubień

 • Twitter Ads – informacje i Polityka prywatności

  Zgodnie z propozycją 15 członków KRS będzie wybierał parlament, natomiast kandydatów będą mogły zgłaszać środowiska sędziów
  – stowarzyszenia sędziów lub prokuratorów (grupy co najmniej 20 sędziów lub prokuratorów), Naczelna Rada Adwokacka, Krajowa Rada Radców Prawnych, Krajowa Rada Notarialna.

  • Obudowa państwa prawa powinna się opierać na odbudowie autorytetu Trybunału Konstytucyjnego – powiedziała z kolei pierwsza prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf. Apelowała, by sędziowie „wychodzili do ludzi” i przekonywali, że „nie są mafią”.
   – Trzeba przyjąć takie rozwiązanie, które uniemożliwi aktualnej większości rządzącej, jaka by nie była, manipulowanie przy wyborach sędziów i zapewni ponadpartyjny kompromis w tych sprawach, a kandydatów na sędziów pozwoli zgłaszać przedstawicielom środowisk prawniczych – mówiła sędzia, odnosząc się do planów reformy systemu sprawiedliwości.
   Zdaniem prezes, „sady nie mogą być zależne od ministra sprawiedliwości(..) tradycje demokratyczne są u nas zbyt słabe aby pozwolić na bliskie powiązanie sadów z władzą wykonawczą”. – Powinien istnieć zewnętrzny nadzór administracyjny, zagwarantowany przez dobrą Krajową Radę Sądownictwa albo przez I prezesa Sądu Najwyższego – podkreśliła Gersdorf.

  1,4 tys. sędziów, adwokatów i radców prawnych z całego kraju spotkało się w sobotę w Katowicach na Kongresie Prawników Polskich, by dyskutować o reformie wymiaru sprawiedliwości i stanie praworządności w Polsce. Organizatorzy kongresu przekonują, że reforma sądownictwa jest konieczna, ale musi być przemyślana i konsultowana z praktykami.

  ksem/

  Zobacz więcej na temat: polska katowice prezydent andrzej duda