Jak wiatr zawieje tak PO robi politykę


  B L O G 

Jak wiatr zawieje, tak Platforma zmienia zdanie. Na przykładzie tych wypowiedzi można uczyć jak nie robić polityki


 

wpis z dnia 20/05/2017

9 maja Grzegorz Schetyna twierdzi, że „PO nie jest za przyjmowaniem uchodźców”. Dwa dni później Izabela Leszczyna (wiceminister finansów w rządzie PO-PSL) mówi, że „Schetyna żartował”. 18 maja rano Tomasz Siemoniak zauważa, że „PO stworzyła mechanizm, dzięki któremu w Polsce nie ma uchodźców”, a Borys Budka mu wtóruje: „Zarówno Schetyna, jak i ja mieliśmy szczęście być w rządzie, który zabezpieczył Polaków przed nielegalnymi imigrantami”. Tego samego dnia popołudniu Ewa Kopacz stwierdza, iż „Polska powinna wypełnić zobowiązania w sprawie uchodźców”…
Takiego kombinowania, jak koń na światłach, nie było w polskiej polityce już dawno. Spin-doktorzy pracujący dla Platformy Obywatelskiej wiedzą doskonale, że twarde stanowisko w/s przyjmowania migrantów z innych państw UE może się równać spadkowi poparcia w sondażach. Wszak 3 na 4 Polaków jest przeciwko przymusowej relokacji przybyszów z Afryki i Bliskiego Wschodu do Polski. Stąd, jak zakładam, Schetyna nagle wystrzelił, że „PO nie jest za przyjmowaniem uchodźców”. Przekaz ten musiał być szybko „prostowany” przez ludzi ze środowiska Donalda Tuska. Już dwa dni po wypowiedzi obecnego lidera PO, posłanka tej partii oraz była minister finansów w poprzednim rządzie Izabela Leszczyna stwierdziła, że Schetyna tylko „żartował” z tym, iż PO jest przeciwko przyjmowaniu uchodźców.
Przekazu nie udało się jednak do końca naprostować, gdyż w mediach zaczęli się wypowiadać tacy liderzy PO jak Borys Budka czy Tomasz Siemoniak. Ten pierwszy na antenie Radia Zet zauważył, że „Zarówno Schetyna, jak i ja mieliśmy szczęście być w rządzie, który zabezpieczył Polaków przed nielegalnymi imigrantami”, a Siemoniak dodał, że rząd PO-PSL stworzył mechanizmy, dzięki którym w Polsce nie ma teraz uchodźców. Na to wszystko wypowiedziała się jeszcze była premier Ewa Kopacz (również wiązana ze stronnictwem Tuska), która uważa, iż „Polska powinna wypełnić zobowiązania w sprawie uchodźców”, a tym samym wziąć udział w procesie relokacji migrantów z innych państw UE.
Czy doczekamy się jednolitego stanowiska Platformy w/s relokowania migrantów? W mojej opinii nigdy. Ścieranie się różnych interesów (Schetyny / Tuska, Polski / Niemiec, publicznego / partyjnego) jest na tyle silne, że PO musi dalej kluczyć i lawirować. Nie ma innej opcji.

Źródło: Nieoczekiwana zmiana narracji. Schetyna: PO nie jest za przyjęciem uchodźców (DoRzeczy.pl)
Źródło: Posłanka PO: Schetyna żartował mówiąc o uchodźcach. Wypowiedź hitem internetu (300polityka.pl)
Źródło: Siemoniak ws. uchodźców: Pozostawiliśmy rządowi PiS dobry mechanizm – pozwolił nie przyjąć nikogo (rmf24.pl)

Źródło: Gość Radia Zet (twitter.com)

Źródło: Kopacz: Polska powinna wypełnić zobowiązania ws. uchodźców (rmf24.pl)
wpis z dnia 20/05/2017