Trump podsyła drugi lotniskowiec Kim Dzong Unowi


 

CNN: USA WZMACNIAJĄ KONTROLĘ NAD DZIAŁANIAMI KIM DZONG UNA

ŚWIAT

Dzisiaj, 19 maja (14:53)

USA wysłały drugi lotniskowiec atomowy do patrolowania wód w pobliżu Półwyspu Koreańskiego – poinformowały w piątek telewizja CNN i południowokoreańska agencja Yonhap. Jest to odpowiedź na rosnące napięcie w stosunkach z Koreą Północną.

Przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un /East News

Przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un /East News

Według nich USS Ronald Reagan weźmie prawdopodobnie wraz z lotniskowcem USS Carl Vinson udział w ćwiczeniach na zachodnim Pacyfiku. W dłuższej perspektywie planuje się, że pierwszy z tych okrętów, którego portem macierzystym jest Jokosuka w Japonii, wymieni w regionie drugą jednostkę – podała CNN, powołując się na przedstawicieli Pentagonu.

 

Po nowych północnokoreańskich próbach rakietowych USA wysłały pod koniec kwietnia już po raz drugi w tym roku USS Carl Vinson na wody koreańskie. Według marynarki wojennej USA, od lat w zachodniej części Oceanu Spokojnego zdarzają się patrole dwóch lotniskowców naraz.

Trump: ONZ musi być gotowe do nałożenia nowych sankcji na Koreę Północną

Emmanuel Macron – najmłodszy prezydent w historii Francji AFP

Wbrew nałożonym na nią restrykcjom ONZ Korea Północna przeprowadziła w niedzielę ponownie próbny start rakiety balistycznej średniego zasięgu. W ocenie amerykańskich ekspertów test ten mógł być kolejnym krokiem w kierunku zbudowania rakiety międzykontynentalnej.

USS Ronald Reagan wypłynął ze swej bazy w Jokosuce we wtorek. Jak oświadczył wtedy rzecznik działającej na zachodnim Pacyfiku VII Floty USA, lotniskowiec udał się na regularny wiosenny patrol, który potrwa trzy do czterech miesięcy.

USS Ronald Reagan /AFP

USS Ronald Reagan /AFP

PAP