Szantażował własny kraj


Jedynie prawda jest ciekawa

logo-info-w

 

 

Czarnecki: Tusk szantażował własny kraj

18.05.2017

 

CHAD21091518t56041e5bm800xccb3c9af

Czarnecki: Tusk szantażował własny kraj

 

Tu nie chodzi o praworządność, tylko o to, żeby dać po łapach tym państwom, które stają się dużo silniejsze gospodarczo i mogą zagrozić krajom starej Unii – tak wiceszef Parlamentu Europejskiego Ryszard Czarnecki (PiS) odniósł się w czwartek do rezolucji PE dot. Węgier.

Europarlament wezwał w środę do uruchomienia wobec Węgier art. 7 unijnego traktatu, wskazując, że sytuacja w tym kraju usprawiedliwia rozpoczęcie procedury, która może zakończyć się sankcjami.

Przegłosowane na sesji w Strasburgu rezolucji w tej sprawie to następstwo kwietniowej debaty w PE, podczas której węgierskie władze były krytykowane m.in. za prawo dotyczące szkolnictwa wyższego. PE wezwał też Węgry do uchylenia przepisów zaostrzających zasady traktowania uchodźców. Chodzi o prawo przewidujące obligatoryjne zatrzymywanie osób ubiegających się o azyl.

Odnosząc się do tej rezolucji Czarnecki powiedział w czwartek w TV Republika, że zarówno on, „jak i wszyscy europosłowie z Prawa i Sprawiedliwości” byli przeciwko niej.

Europoseł podkreślił, że deputowani PiS bronili Węgier, kraju, który – jak mówił Czarnecki – „nie wykonuje ślepo poleceń UE”. Jak dodał, eurodeputowani PiS bronili Węgier „nie dlatego, że wszystko, co Budapeszt robi jest dobre, bo np. przyklejanie się do Rosji w polityce zagranicznej jest bez sensu”.

„Polska, Węgry i Rumunia mają największy wzrost PKB i zaczynają stanowić ekonomiczne zagrożenie. Tu nie chodzi o praworządność, tylko o to, żeby dać po łapach tym państwom, które stają się dużo silniejsze gospodarczo i mogą zagrozić krajom starej Unii”— uważa Czarnecki.

Europoseł odniósł się również do wypowiedzi szefa Rady Europejskiej Donalda Tuska, który stwierdził, że jeśli polski rząd będzie zdecydowany nie uczestniczyć w solidarnym poddziale obowiązków w sprawie uchodźców – i, jak stwierdził, rząd ma w tej kwestii pewne argumenty – będzie się to jednak wiązało nieuchronnie z pewnymi konsekwencjami, bo takie są zasady.

Zdaniem Czarneckiego, „to były słowa zdradzieckie”.

„Były premier RP groził, szantażował własny kraj i w 100 proc. przedstawiał unijny punkt widzenia, a mówiąc ściślej – największych państw członkowskich UE, które miały kolonie, a teraz przyszło im płacić odsetki w postaci uchodźców za politykę migracyjną i chcą te koszty przerzucić na kraje takie jak Polska, które prowadziły rozsądną politykę zagraniczną”— powiedział Czarnecki.

Podkreślił, że w interesie Donalda Tuska jest to, żeby Platforma Obywatelska nie rosła w siłę pod rządami Grzegorza Schetyny, tylko, żeby cały czas trwała tam wewnętrzna walka.

„Polaków niespecjalnie obchodzi kto kogo weźmie za łeb w PO, który platformerski buldog zagryzie innego buldoga pod dywanem PO. Ważniejsze są wystąpienia przewodniczącego Rady Europejskiej, który wyraźnie widać, że spłaca dług. Zaraz po jego wyborze sformułowałem tezę, że Tusk został wybrany, bo gwarantuje największym krajom członkowskim, że będzie kontynuował dotychczasową politykę migracyjną Unii i będzie za relokacją”— zauważył Czarnecki.

Przypomniał również, że Tusk w maju zeszłego roku poparł koncepcję karania krajów, które nie będą chciały przyjąć imigrantów.

„Dla Polski oznaczałoby to wydatek ponad 12 mld złotych. Tusk spłaca te długi i jest na tyle inteligentny, że wie, że jego wypowiedzi na temat uchodźców bardzo źle wróżą jego kampanii prezydenckiej. Polacy nie chcą migrantów islamskich i zapamiętają te słowa Tuska, które zostaną mu wypomniane w odpowiednim czasie”— podkreślił Czarnecki.

Zaznaczył, że Grzegorz Schetyna zna sondaże, które pokazują, że nawet elektorat PO nie chce islamskich migrantów i stąd jego wypowiedzi.

„Każdy Polak ogląda telewizję i niemal w każdym tygodniu są tam informacje o zamachach terrorystycznych lub o kimś, kto został złapany przed zamachem. Polska swego czasu przyjęła prawie 100 tys. islamskich uchodźców z Czeczenii i myślę, że przyklejanie nam łatki islamofobów jest czymś absolutnie haniebnym”— stwierdził wiceprzewodniczący UE Ryszard Czarnecki.

wkt/PAP/Telewizja Republika

Czytaj oryginalny artykuł na: http://www.stefczyk.info/publicystyka/opinie/czarnecki-tusk-szantazowal-wlasny-kraj-,20125590914#ixzz4hRgVFx4i