Straty na Bliskim Wschodzie


 

Polskie Piekiełko

 

Raport: USA w 12 lat zabiło 1 300 000 osób

PRZEZ REDAKCJA · 28 MARCA 2015

fot.  Mike Mozart / flickr.com / CC-BY-SA

fot. Mike Mozart / flickr.com / CC-BY-SA

W ciągu 12 lat działań bojowych Stanów Zjednoczonych na Bliskim Wschodzie zabito tam 1 milion 300 tysięcy osób. To liczba ofiar tylko z trzech państw – Iraku, Afganistanu i Pakistanu – głosi raport międzynarodowej organizacji Physicians For Social Responsibility, która otrzymała Pokojową Nagrodę Nobla w 1985 roku.

W Iraku podczas amerykańskiej operacji wojskowej zginęło około miliona osób, czyli mniej więcej 5 % mieszkańców. 220 tysięcy osób zabitych zostało w Afganistanie, a 80 tysięcy w Pakistanie.

Organizacja podkreśla, że w tych cyfrach nie zawiera się liczba zabitych w wyniku wspólnych operacji Stanów Zjednoczonych i ich sojuszników w Jemenie i Syrii. Przy ich uwzględnieniu łączna liczba ofiar mogłaby wynieść nawet powyżej dwóch milionów.

W raporcie podkreśla się ponadto, że około 3 milionów mieszkańców Iraku, Afganistanu i Pakistanu zbiegło z kraju po bombardowaniach przeprowadzonych przez Pentagon.

„Otrzymane cyfry są około 10-krotnie wyższe niż te, które podaje oficjalna statystyka, i którymi operują główne media oraz eksperci. (…) USA prowadzą skrupulatne rachunki ofiar wśród własnych żołnierzy wciągniętych w wojnę z terroryzmem, jednak nie istnieje żadna statystyka ofiar wśród cywilów. To umyślne zaniedbanie” – głosi raport.

Obliczenia Physicians For Social Responsibility opierają się na wynikach różnego rodzaju badań, statystyce ONZ, danych rządów oraz rozmaitych organizacji pozarządowych.

Źródło: Radio Sputnik