Dobrze byłoby aby Francja zajęła się swoimi problemami


OnetWiadomości

 

Francja: nowym ministrom nie po drodze z Polską

BARTOSZ WĘGLARCZYK

 

Emmanuel Macron z nowym francuskim rządemFoto: PAPEmmanuel Macron z nowym francuskim rządem

Polski rząd czeka wiele kłopotów w rozmowach z nowym rządem francuskim. Niektórzy z nowych ministrów mają złe doświadczenia z rządem PiS.

 

  • Szef francuskiego MON oburzony aferą Caracali w Polsce teraz jest szefem MSZ
  • Nowa szefowa MSZ jest euroentuzjastką
  • Na czele ministerstwa ekologii stanął przeciwnik gospodarki węglowej

Najwięcej problemów w kontaktach z Paryżem czeka szefa dyplomacji Witolda Waszczykowskiego. Nie dość, że nowy polski ambasador wciąż jeszcze nie wyjechał do Francji, to nowy szef francuskiego MON nie przepada – to delikatne określenie – za Warszawą.

 

Prezydent Emmanuel Macron mianował szefem dyplomacji Jean-Yvesa Le Driana, w byłym rządzie ministra obrony. Gdy Polska zrezygnowała nagle z zakupu śmigłowców Caracal, Le Drian we francuskim parlamencie komentował to tak: „Jesteśmy naprawdę oburzeni. To nie są metody… Ale jeszcze gorsze są metody, kiedy mój polski kolega [Antoni Macierewicz], w polskim parlamencie, twierdzi, że okręty, które sprzedaliśmy Egiptowi, zostały odsprzedane Rosji za symboliczne euro”.

Miejsce Le Driana w Ministerstwie Obrony zajęła europoseł Sylvie Goulard, dotychczas europosłanka w grupie liberalnej ALDE. – To osoba o zdecydowanie proeuropejskich poglądach, bardzo proeuropejska, zwolenniczka dalszej integracji – mówi Onetowi europoseł PO Dariusz Rosati, zasiadający z panią Goulard w komisji ds. ekonomii PE. – Zawsze głosowała za rezolucjami PE krytykującymi Polskę za stan praworządności.

W niedawnym artykule w „Financial Times” Goulard pisała, że po Brexicie potrzebna jest jeszcze głębsza integracja UE.

Polski rząd nie może też liczyć w Paryżu na sojusznika w sprawach wykorzystania węgla jako podstawy gospodarki energetycznej. Ministrem ochrony środowiska został bowiem najsłynniejszy francuski ekolog Nicolas Hulot, który podczas wizyty w Warszawie cztery lata temu mówił: „Musimy zrobić wszystko, by jak najszybciej uwolnić się od energii wytwarzanej z surowców wydobywanych w sposób konwencjonalny i niekonwencjonalny”.

W nowym francuskim rządzie pojawia się za to ciekawy wątek polski. Ojciec minister zdrowia Agnes Buzyn urodził się w latach 20. w Łodzi, podczas wojny przeżył pobyt w obozie koncentracyjnym Auschwitz i tzw. marsz śmierci do Buchenwaldu w 1945 r.