Był przekręt czy go nie było?


Polska

Wacław Berczyński: Caracale to był może największy przekręt…

Wacław Berczyński: Caracale to był może największy przekręt w historii Polski

Jakub Oworuszko (AIP)

18 maja 2017 AKTUALIZACJA: 18 maja 2017 14:55

Polska

Wacław Berczyński: Caracale to był może największy przekręt w historii Polski

©Adam Guz

Były szef podkomisji smoleńskiej Wacław Berczyński odnaleziony. Rozmawiała z nim dziennikarka „Super Expessu”. 71-letni Berczyński przekonuje, że „nie uciekł z Polski” i „nie zrobił niczego niezgodnego z prawem”.Wacław Berczyński to były szef podkomisji smoleńskiej powołanej przy Ministerstwie Obrony Narodowej oraz były przewodniczący rady nadzorczej Wojskowych Zakładów Lotniczych nr 1 w Łodzi. W kwietniu udzielił głośnego wywiadu „Dziennikowi Gazecie Prawnej”, w którym stwierdził, że to on „wykończył caracale”. Chodziło o wielomilionowy przetarg na zakup francuskich śmigłowców dla armii, który został przez stronę polską unieważniony.

WIDEO

Źródło: AIP/x-news

Opozycja przekonuje, że Berczyński działał niezgodnie z prawem i zgłosiła sprawę do prokuratury. Dodatkowo Platforma Obywatelska żąda powołania komisji śledczej w celu wyjaśnienia wszystkich okoliczności związanych z przetargiem. Berczyński, po kontrowersyjnym wywiadzie dla „DGP”, 13 kwietnia wyleciał do USA, gdzie ma dom i przez lata pracował. Opozycja stwierdziła, że Berczyński uciekł z kraju.
– Nie uciekłem i nigdzie się nie ukrywam – mówi w rozmowie z „SE” Berczyński i jako dowód przedstawia bilet lotniczy zakupiony 25 lutego.
– Miałem do wglądu dokumenty, w których były zapytania ofertowe. Wszystkie one miały najniższą klauzulę tajności – wyjaśnia były szef podkomisji smoleńskiej. Jak podkreśla, był szkolony z zakresu tajności dokumentów zarówno w USA jak i w Polsce „o czym panowie Siemoniak, Tomczyk, Kierwiński wiedzą doskonale, ale udają zaskoczenie, czyli rżną głupa”. Berczyński przyznał, że gdy otrzyma wezwanie do prokuratury to przyjedzie do kraju i wyjaśni sprawę.
Berczyński ocenił, że caracale to przeciętne helikoptery, dwa razy za drogie. – Była to próba kradzieży z Polski miliarda albo więcej dolarów. To był duży, a może największy przekręt w historii Polski – dodaje Berczyński, podkreślając, że „jego polskie sumienie” nie pozwoliło mu przejść obojętnie wokół sprawy.
Berczyński wyjaśnił, że zrezygnował z pełnionych funkcji, by „uwolnić dobry zakład od siebie” oraz „oddzielić pracę podkomisji od siebie jako Berczyńskiego”, ponieważ PO udało się „uciszyć pracę i osiągnięcia podkomisji i nakręcić sprawę Berczyńskiego”.

TAGI: