Amerykańskie wojsko atakuje sojuszników Asada


OnetWiadomości

 

Syria: amerykańskie wojsko atakuje sojuszników Asada

32 minuty temu

PAP

 

      Foto: Stringer / AFP

Amerykańskie lotnictwo zbombardowało dziś szyickie milicje na południu Syrii. Nalot na sojuszników Baszara el-Asada stanowił odpowiedź na próbę ich zbliżenia się do bazy Tanf, w której stacjonują amerykańskie siły specjalne.

 

Jak podaje agencja AP, syryjskie grupy opozycyjne poinformowały o ofiarach śmiertelnych oraz uszkodzonych pojazdach. Źródła amerykańskie potwierdzają zniszczenie jednego czołgu. Nie wiadomo, czy w zaatakowanej grupie znajdowali się żołnierze rządowych wojsk syryjskich.

 

Nalot nastąpił, kiedy szyickie milicje zbliżyły się do bazy Tanf. Dowodzona przez USA koalicja uzasadniła go zagrożeniem zarówno dla armii amerykańskiej, jak i jej sojuszników, i określiła go jako defensywny. Przed atakiem amerykańskie lotnictwo zaprezentowało swoją obecność i oddało strzały ostrzegawcze. Miejscem akcji był pustynny teren w pobliżu zbiegu granic Syrii, Iraku oraz Jordanii.

Milicje szyickie na południu Syrii są wspierane przez Damaszek oraz Iran, ale oficjalnie nie wchodzą w skład sił zbrojnych reżimu Asada. Wcześniej w regionie dochodziło do starć między siłami rządowymi a rebeliantami wspieranymi przez Waszyngton.

 

 

(BB)

Źródło: PAP