Zawód komornika trzeba ucywilizować


 Puls HR

Rząd: Zawód komornika trzeba ucywilizować

 

Rząd: Zawód komornika trzeba ucywilizowaćNa konferencji prasowej po posiedzeniu rządu Ziobro mówił, że projekty to „realizacja zobowiązań dobrej zmiany w zakresie poprawy standardu działania komorników”. (fot. Kancelaria Premiera/twitter)


To odpowiedź na powszechną potrzebę kontroli i nadzoru nad komornikami, ucywilizowania ich działalności oraz podniesienia prestiżu i zaufania do tego bardzo potrzebnego w gospodarce rynkowej zawodu – mówi minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro o projektach ws. komorników.

 

Autor: PAP/JS

16 maj 2017 18:40

 

• Minister za całkowicie nieuzasadnione uznał zarzuty, że nowe przepisy mogą doprowadzić do zamknięcia nawet 60 proc. kancelarii komorniczych.

• „Nie uważamy, aby zawód komornika, który realizuje majestat państwa i władzę państwową, był uprawniony do koncentrowania się na czystym biznesie” – mówił.

Rząd przyjął projekty ustaw o komornikach sądowych oraz o kosztach komorniczych. Przewidują one, że czynności egzekucyjne mają być nagrywane, dłużnik zaś ma otrzymywać przy egzekucji specjalny formularz skargi na czynności komornika. Zracjonalizowana ma być wysokość opłat egzekucyjnych przez wskazanie, że opłata minimalna wynosi 100 zł, a maksymalna nie może przekraczać 50 tys. zł. Zwiększone mają być uprawnienia nadzorcze i kontrolne ministra sprawiedliwości nad komornikami.

Na konferencji prasowej po posiedzeniu rządu Ziobro mówił, że projekty to „realizacja zobowiązań dobrej zmiany w zakresie poprawy standardu działania komorników”. Dodał, że chodzi o to, by patologie, o których wiele razy pisały media (np. głośne zabranie przez asesora komorniczego ciągnika sąsiadowi dłużnika), nie były już na porządku dziennym, a gdy już do nich dojdzie – aby była właściwa reakcja państwa stającego po stronie pokrzywdzonych. Dodał, że wcześniej tego brakowało, a poprzedni rząd „wydawał się głuchy” wobec ludzkiej krzywdy i pokazów bezkarności ze strony niektórych komorników.

Minister podkreślił, że często dopuszczali się oni „jawnych nadużyć władzy”. Powiedział, że było „bardzo, bardzo wiele przykładów takiej (…) zuchwałości, bezwzględności w działaniu niektórych komorników, pazerności”.

„Nie uważamy, aby zawód komornika, który realizuje majestat państwa i władzę państwową, był uprawniony do koncentrowania się na czystym biznesie. Często to skutkuje brakiem przestrzegania właściwych standardów etycznego postępowania” – powiedział Ziobro na konferencji po posiedzeniu rządu.

Przywołał dane, z których wynika, że w 2015 r. średni dochód komornika wynosił 40 tys. zł miesięcznie. Dodał, że niektórzy komornicy zarabiali rocznie kilkanaście, a nawet 20 mln zł. „Wprowadzamy takie zasady, które zachowają możliwość uzyskiwania bardzo godnych wynagrodzeń przez komorników, ale jednocześnie te gigantyczne bajońskie sumy istotnie ograniczymy” – dodał. W ocenie ministra premiowani będą dobrze wykształceni komornicy, którzy rozpoczynają działalność.

Za całkowicie nieuzasadnione uznał zarzuty, że nowe przepisy mogą doprowadzić do zamknięcia nawet 60 proc. kancelarii komorniczych. „Stanowią one element gry części środowisk komorników o zachowanie dotychczasowych przywilejów i szczególnego statusu” – powiedział.