Gazeta Obywateli RP kracze Sodomę i Gomorę na Kasprowym Wierchu


Do Rzeczy.pl

Zadepczą Kasprowy Wierch? W Tatrach tłumy, ale PKL chce wwozić jeszcze więcej turystów

Kuźnice. Turyści stoją w ponad stumetrowej kolejce do dolnej stacji kolei linowej na Kasprowy Wierch

Kuźnice. Turyści stoją w ponad stumetrowej kolejce do dolnej stacji kolei linowej na Kasprowy Wierch / Źródło: PAP / Grzegorz Mamot

Dodano dzisiaj 09:000 0

Polskie Koleje Linowe wystąpiły do Tatrzańskiego Parku Narodowego o dwukrotnie zwiększenie liczby turystów, którzy mogą latem wjechać na Kasprowy Wierch – pisze „Gazeta Wyborcza”.

PKL chce, aby przepustowość kolejki wzrosła ze 180 do 360 osób na godzinę. TPN, podobnie jak ekolodzy, jest temu przeciwny. Ministerstwo Środowiska na razie się waha.

– Wpuszczenie większej liczby turystów na Kasprowy można porównać do wpuszczenia dla zysku tłumów na Wawel. Zamiast podziwiać eksponaty, niszczyliby je w tłoku – ocenia ekolog Radosław Ślusarczyk, prezes Pracowni na rzecz Wszystkich Istot.

„Wyborcza” pisze, że kolejka na Kasprowy Wierch jest w rękach funduszu Mid Europa Partners, a zarządzą nią spółka Altura zarejestrowana w Luksemburgu. Właściciele firmy nie kryją, że chcą zarobić na turystach jak najwięcej.

Jak przypomina gazeta, rząd Beaty Szydło obiecał powrót kolejki w polskie ręce. Ma się stać współwłasnością podhalańskich samorządów i TPN. Rozmowy w sprawie jej wykupu trwają.

Zakopane od kilku lat przeżywa prawdziwe oblężenie. W 2016 roku Tatrzański Park Narodowy odwiedziło ponad 3,5 mln turystów. Zdaniem ekologów dwukrotnie zwiększenie przepustowości kolejki na Kasprowy Wierch tylko pogorszy sytuację.

Więcej w „Gazecie Wyborczej”.