Tupet banderowskich fanów UPA


Nowiny

Ukraińcy chcą odbudowy pomnika UPA w Hruszowicach

Zdjęcie autora materiału

Norbert Ziętal

16 maja 2017 AKTUALIZACJA: 17 maja 2017 10:27

Nowiny

Nielegalny pomnik UPA w Hruszowicach został rozebrany 26 kwietnia

Nielegalny pomnik UPA w Hruszowicach został rozebrany 26 kwietnia ©Norbert Ziętal

Radni Lwowskiej Rady Obwodowej zażądali od polskich władz odbudowy nielegalnego pomnika ku czci UPA w Hruszowicach w gm. Stubno.

Zobacz dzisiejsze wydanie internetowe Nowin

Pomnik w 1994 r. pod osłoną nocy, został nielegalnie wzniesiony na cmentarzu w Hruszowicach w gm. Stubno. Przez 23 lata nikt nie starał się o zalegalizowanie budowli, była ona kilka razy dewastowana.
Kilkanaście dni temu pomnik został rozebrany w ramach czynu społecznego przez wolontariuszy, m.in. członków Ruchu Narodowego i Młodzieży Wszechpolskiej. Była to legalna akcja, prowadzona m.in. w obecności wójta gm. Stubno, do której należy cmentarz w Hruszowicach.

Uchwała Lwowskiej Rady Obwodowej adresowana jest do polskiego rządu i władz lokalnych. Została wysłana do marszałka i wojewody podkarpackiego, starosty powiatu przemyskiego a także Ministerstwa Spraw Zagranicznych Ukrainy oraz Konsulatu Generalnego RP we Lwowie.
– Wzywamy do niezwłocznego użycia wszelkich środków dla odnowienia pomnika żołnierzy UPA w Hruszowicach koło Przemyśla. Tak, jak uczyniła to strona ukraińska po prowokacyjnym podpaleniu pomnika Polaków we wsi Huta Pieniacka – napisali w odezwie do polskich władz lwowscy radni.

WIDEO

Jednak nie zauważyli, że pomnik Polaków pomordowanych przez UPA w Hucie Pieniackiej na Ukrainie został wybudowany legalnie, z poszanowaniem lokalnego prawa. Natomiast obelisk w Hruszowicach był samowolą budowlaną.
Od ukraińskiego MSZ lwowscy radni zażądali szczegółowej kontroli reakcji polskich władz na ich apel.
Tymczasem członkowie Społecznego Komitetu Usuwania Banderowskich Upamiętnień w Polsce zapowiadają likwidację kolejnych, nielegalnych pomników ku czci UPA.