Erdogan pojechał do Trumpa po głowę Gullena


 

Bankier.pl - Polski Portal Finansowy

  • Turcja: 85 nakazów aresztowania pracowników resortu energetyki i edukacji

2017-05-16 11:47:00

 

Turcja wydała nakazy aresztowania 85 pracowników resortów energetyki i edukacji w związku z dochodzeniem w sprawie ubiegłorocznej próby zamachu stanu, którego przygotowanie Ankara przypisuje sieci mieszkającego w USA islamskiego duchownego Fethullaha Gulena.

Wiadomość o nowych nakazach aresztowania przekazała we wtorek turecka telewizja informacyjna CNN Turk.

Reuters przypomina, że w Turcji formalnie aresztowano już około 50 tys. osób uznanych za stronników Gulena. Zaznacza, że prezydent Recep Tayyip Erdogan, który ma się spotkać we wtorek w Waszyngtonie z prezydentem USA Donaldem Trumpem, zabiega o ekstradycję Gulena. Poprzednie władze USA nie wydały zgody na ekstradycję muzułmańskiego kaznodziei, który zaprzecza oskarżeniom władz w Ankarze.

Na razie brak danych na temat najnowszych nakazów aresztowań, które wydano po niedawnym uwięzieniu redaktora naczelnego internetowego wydania opozycyjnej gazety „Cumhuriyet” Oguza Guvena. Za kratki trafiło już ok. 20 współpracowników Guvena.

W ostatnich miesiącach zatrzymano wielu dziennikarzy i innych pracowników „Cumhuriyet”. Są oskarżeni o powiązania z nielegalną Partią Pracujących Kurdystanu (PKK), ruchem Gulena, którego władze oskarżają o zorganizowanie udaremnionego puczu, lub z organizacją terrorystyczną o nazwie Rewolucyjny Front-Partia Wyzwolenia Ludu (DHKP-C). Grozi im od 7,5 do 43 lat więzienia.

 

Przeciwnicy Erdogana i organizacje broniące praw człowieka oskarżają turecki rząd o to, że wykorzystuje wprowadzony po nieudanym puczu stan wyjątkowy, by uciszać swych krytyków. Ogółem w Turcji około 150 tys. osób, w tym urzędnicy, funkcjonariusze służb bezpieczeństwa, wykładowcy i pracownicy wyższych uczelni, zostało zawieszonych w obowiązkach lub zwolnionych w związku z lipcową próbą puczu.

mmp/ ap/

Źródło: PAP