Tak trudno się rozstać operatorom z łatwymi i wielkimi pieniążkami


wp.plmoney.pl

 

 • Komisja Europejska dla money.pl: roamingowe cenniki polskich operatorów mogą być niezgodne z rozporządzeniem

  Niektóre cenniki polskich operatorów mogą nie być zgodne z zasadą „roam like at home”, a jeśli operatorzy nie zmienią swojej praktyki, interweniować powinien Urząd Komunikacji Elektronicznej. Taką – jak zaznacza: wstępną – informację w sprawie nowych cenników roamingowych polskich operatorów przesłało money.pl biuro prasowe Komisji Europejskiej.

  Aktualizacja: 16.05 godzi. 05:57

  Jak wcześniej pisaliśmy, trzech na czterech działających w Polsce operatorów telefonii komórkowej nie zastosowało się w pełni do unijnych przepisów całkowicie znoszących opłaty roamingowe od 15 czerwca. Pełną zgodność z zasadą „roam like at home” wykazał tylko Orange.

  Nowe cenniki sieci Play, T-Mobile i Plus wprowadzają bezpłatne połączenia w innych krajach Unii Europejskiej, ale tylko w ramach określonej rocznej puli minut. Po przekroczeniu puli za każdą minutę naliczana ma być opłata.

  Money.pl w poniedziałek rano zwrócił się do Urzędu Komunikacji Elektronicznej i Komisji Europejskiej z prośbą o ocenę, czy praktyka polskich operatorów nie stanowi naruszenia unijnego rozporządzenia „roam like at home”, które zakłada brak jakichkolwiek opłat czy limitów usług.

  Po wielokrotnych próbach kontaktu z naszej strony, UKE dopiero wieczorem przesłał nam krótką odpowiedź, z której wynika na razie jednak tylko to, że jego stanowisko mamy poznać dopiero we wtorek:

  „Urząd Komunikacji Elektronicznej za pośrednictwem Zespołu Prasowego przekaże Państwu odpowiedzi w tym ważnym dla konsumentów temacie po ostatecznym uzgodnieniu stanowisk wszystkich zaangażowanych stron. Odpowiedz otrzymają Państwo jutro” – czytamy w mailu do money.pl.

  Komisja Europejska wstępnie: praktyki niezgodne z nowymi zasadami

  Także dopiero wieczorem otrzymaliśmy wiadomość z biura prasowego polskiego przedstawicielstwa Komisji Europejskiej, ale w tym przypadku mamy już jakiś konkret. W skrócie: Bruksela wstępnie stwierdza, że polscy operatorzy mogą działać niezgodnie z rozporządzeniem „roam like at home”, a jeśli to zostanie potwierdzone, Komisja Europejska wezwie UKE do podjęcia interwencji.

  „Przyglądamy się konkretnym przypadkom z Polski. Wydaje się (choć to jeszcze niepotwierdzone), że niektóre nowe cenniki nie są zgodne z zasadą „roam like at home” – czytamy w anglojęzycznej informacji. Jak zaznaczają przedstawiciele KE, jest ona jednak „backgroundowa” i nie oznacza jeszcze wiążących decyzji Komisji.

  Zmiany w roamingu

  Jakie zapisy nowych cenników mogą być niezgodne z rozporządzeniem? Komisja Europejska wymienia trzy przesłanki:

  1. Nielimitowane w kraju połączenia i SMS-y powinny być nielimitowane także w roamingu, więc jakikolwiek limit ilościowy (np. 500 minut rocznie) nie jest zgodny z nowymi zasadami.

  2. Nielimitowane dane (lub dane w konkurencyjnej cenie) mogą mieć ograniczenia ilościowe w roamingu. Po przekroczeniu tego limitu mogą być naliczane drobne opłaty (ale nie wyższe niż stawki hurtowe 7,7 euro za gigabajt plus VAT). W przypadku miesięcznego planu taryfowego limit ten powinien także być miesięczny, a nie roczny. Powinien być także skalkulowany zgodnie z wprowadzaną regulacją.

  3. Opłata za minutę, którą ogłosił jeden z operatorów (29 gr/min, czyli 7 eurocentów) jest powyżej dozwolonego poziomu 3,2 eurocenta plus VAT. Opłata powinna być naliczana tylko w przypadku wykrycia nadużycia za pomocą mechanizmu kontrolnego. Innymi słowy – gdy okaże się, że użytkownik nie jest turystą, ale z roamingu korzysta dłużej niż przez 4 miesiące w roku.

  Biuro prasowe Komisji Europejskiej kończy przesłaną nam informację ostrzeżeniem, że jeśli dany polski operator nie zaprzestanie takiej praktyki, UKE będzie musiał interweniować i zażądać dostosowania się do nowych zasad. „Jeśli operator nie zaprzestanie łamania nowych zasad, UKE będzie musiał zastosować przewidziane polskim prawem sankcje” – pisze KE.

  Polub WP money na Faceboku:

  roaming, telefonia komórkowa, nowe stawki roamingu, obniżone stawki roamingu

  Money.pl