A kto się upomni o ofiary 3 tys. milicjantów, którzy dali chłopom ziemię a bezrobotnym pracę


OnetWarszawa

 

dzisiaj 06:47

„Rzeczpospolita”: na „Łączce” odnaleziono kolejne szczątki ofiar komunistycznego reżimu

W tzw. kwaterze Ł na cmentarzu Powązkowskim od 18 kwietnia trwają kolejne badania naukowców IPN. Udało im się już odnaleźć kolejne miejsca pochówków ofiar zbrodni komunistycznych – pisze „Rzeczpospolita”. Na „Łączce” odnaleziono w sumie piętnaście szkieletów. Niedługo podobne prace rozpoczną się na Opolszczyźnie.

 

12 maja miejsce badań odwiedził prezydent Andrzej Duda. Na terenie "Łączki" zespół pod kierownictwem prof. Krzysztofa Szwagrzyka odnalazł kolejne szczątki ofiar komunistycznych represjiFoto: Rafał Guz / PAP12 maja miejsce badań odwiedził prezydent Andrzej Duda. Na terenie „Łączki” zespół pod kierownictwem prof. Krzysztofa Szwagrzyka odnalazł kolejne szczątki ofiar komunistycznych represji

  • Do tej pory odnajdowano wiele szczątków tzw. luźnych, wśród nich czaszki z widocznymi miejscami po postrzale – mówiła „Rz” Anna Szeliga, zastępca dyrektora Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN.

W gruncie pod ścieżką pomiędzy kwaterami z lat 80. naukowcy odkryli siedem jam grobowych. W nich znajdowało się piętnaście szkieletów. Są to prawdopodobnie szczątki osób, które zginęły w pierwszych powojennych latach w więzieniu przy ulicy Rakowieckiej w Warszawie.

Poszukiwania na Opolszczyźnie

Kolejne poszukiwania rozpoczną się niedługo również we wsi Malerzowice Wielkie koło Łambinowic na Opolszczyźnie. Już pięć lat temu odnaleziono tam szczątki ofiar komunistycznych represji. Teraz naukowcy będą chcieli odnaleźć miejsce zabójstwa grupy żołnierzy NSZ z oddziału Henryka Flame – „Bartka”.

W ubiegłym roku w miejscowości Barut w województwie opolskim odkryto miejsce pochówku 30 żołnierzy z tego oddziału. Szczątki nosiły ślady, które mogły powstać w wyniku wybuchu materiałów wybuchowych.

Zgrupowanie Henryka Flamego „Bartka” działało w pierwszych latach powojennych. Liczyło od stu do dwustu członków i było największym antykomunistycznym ugrupowaniem na Śląsku Cieszyńskim. IPN wciąż bada, w jaki sposób zginęli żołnierze oddziału i gdzie znajdują się miejsca ich pochówku.

 

 

(bmp)

Onet Warszawa

Na podstawie: „Rzeczpospolita” , Onet