W miejsce zniszczonego polskiego kościoła postawią propagandową makietę


Kresy - Portal Społeczności Kresowej

Kościół Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w Tarnopolu, Źr. Wikimedia

NA UKRAINIE UPAMIĘTNIĄ ZNISZCZONY POLSKI KOŚCIÓŁ

 

15 maja 2017|0 Komentarze|w kultura, społeczeństwo, Ukraina, Wydarzenia |Przez Krzysztof Janiga

Kościół parafialny w Tarnopolu został wysadzony przez władze sowieckie. Teraz na ulicy miasta stanie jego makieta odlana z brązu.

W Tarnopolu stanie odlany z brązu model rzymskokatolickiego kościoła parafialnego Matki Boskiej Nieustającej Pomocy – poinformował tarnopolski portal Doba.

Władze sowieckie wysadziły kościół w powietrze w 1954 roku. Na jego miejscu stanął dom towarowy.

Jak pisze Doba, miejsce ustawienia makiety było przedmiotem sporu. Ostatecznie postanowiono nie stawiać jej w pobliżu domu towarowego z powodu zbyt dużego ruchu pieszych. Makieta stanie w centrum miasta na bulwarze Szewczenki w pobliżu pomnika Salomei Kruszelnickiej.

 

Oprócz makiety kościoła, na ulicach miasta staną wykonane z brązu modele innych zniszczonych zabytków – ratusza, starej synagogi i zamku. Autorzy tej inicjatywy chcą, by zostały one ustawione możliwie najbliżej dawnej lokalizacji ich pierwowzorów.

Kościół parafialny Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w Tarnopolu powstał w latach 1903-1908. Jak podaje portal Doba, był „bliźniakiem” kościoła św. Elżbiety we Lwowie. Podczas wojen światowych doznawał uszkodzeń, jednak był odbudowywany.

CZYTAJ TAKŻE: Na Ukrainie chcą przywrócić miastu nazwę z polskich czasów

Kresy.pl / Doba