Partia Merkel umacnia swoją pozycję


 

Deutsche Welle

 

POLITYKA

Zwycięstwo CDU w Nadrenii Północnej-Westfalii

Zdecydowanym zwycięzcą niedzielnych wyborów w Nadrenii Północnej-Westfalii jest chadecka partia Angeli Merkel.

Landtagswahl in Nordrhein-Westfalen - Armin Laschet und Hannelore Kraft im Wahlstudio (Reuters/M. Becker)

Armin Laschet i Hannelore Kraft w wyborczy wieczór

Największym zwycięzcą wyborów krajowych w Nadrenii Północnej-Westfalii jest partia CDU, która wedle wstępnych wyników uzyskała 33,8 proc. głosów wyborców (przyrost o 7,5 pkt. proc).

Poparcie 30,8 proc. elektoratu uzyskała partia SPD (minus 8,3). Na FDP głosowało 12 proc, (plus 3,2 pkt. proc.), na Zielonych 6 proc. (minus 5,2 pkt. proc.)

Nie jest pewne, czy w landtagu w Duesseldorfie zasiądą przedstawiciele Lewicy, bo możliwe, że jednak nie osiągnęli 5-procentowego poparcia. Pewne jest natomiast, że znajdzie się tam partia AfD (7,8 proc) i opuszczą go posłowie Partii Piratów.

Rezygnację z funkcji przewodniczącej SPD w Nadrenii Północnej-Westfalii i wiceszefowej federalnej SPD zapowiedziała Hannelore Kraft, dotychczasowa szefowa rządu krajowego.

Wysoka stawka

Wybory do landtagu Nadrenii Północnej-Westfalii są ważnym probierzem nastrojów przed wyborami powszechnymi we wrześniu br. Przede wszystkim dla SPD, współrządzącej dotychczas w tym landzie z Zielonymi, gra toczyła się o dużą stawkę po dwóch porażkach wyborczych odniesionych w bieżącym roku.

Wynik wyborów w Nadrenii Północnej-Westfalii oczekiwany był z wielkim napięciem. Już do południa odnotowano wysoką frekwencję wyborczą – do urn poszło więcej ludzi niż w wyborach przed pięciu laty. Frekwencja wyborcza wyniosła ogólnie 66 proc., czyli ponad 6 punktów procentowych więcej niż w wyborach krajowych 2012.

REDAKCJA POLECA

 

Wybory do landtagu Nadrenii Północnej-Westfalii. Bardzo ważny test dla całych Niemiec

W najludniejszym kraju związkowym RFN nie dzieje się za dobrze. Czy i jak odbije się to na wynikach wyborów do landtagu w Düsseldorfie? (14.05.2017)

 

Niemiecka prasa: Efekt Schulza mocno osłabł

 

Dobra passa partii Merkel. „Każdy przeciwnik jest wyzwaniem”

 

Porażka SPD w Szlezwiku-Holsztynie. Partia Merkel triumfuje

Prawo do głosowania przysługiwało 13,1 mln obywateli, w tym 840 tys. wyborcom, którzy głosowali po raz pierwszy. Mogli oddać głosy na ogólnie 31 partii.

Prawie przewidywalny wynik

Wynik wyborów nie był aż tak dużym zaskoczeniem, ponieważ spodziewano się, że dwie największe partie SPD i CDU osiągną zbliżony wynik. Nie przewidziano jednak, że chadecja zwycięży tak zdecydowanie.

Wielka nadzieja socjaldemokratów i desygnowany kandydat do fotela kanclerskiego SPD Martin Schulz przyznał, że „nawet nie ma co o tym dyskutować, że obecne wybory bardzo wpłyną na nastroje przed wyborami jesiennymi”.

Wybory w Nadrenii Północnej-Westfalii były ostatnimi wyborami do parlamentów krajowych przed wyborami powszechnymi. Zarówno w Kraju Saary jak i Szlezwiku-Holsztynie w bieżącym roku zwycięsko wyszli z nich chadecy. Nadrenia Północna-Westfalia do tej pory rządzona była przez czerwono-zieloną koalicję (SPD/Zieloni), lecz już sondaże przedwyborcze wskazywały, że taka konstelacja się nie utrzyma. Do tej pory w Landtagu w Duesseldorfie zasiadali przedstawiciele pięciu partii: SPD, CDU, Zielonych, FDP i Partii Piratów.

dpa, rtr / Małgorzata Matzke