Gminy nie garną się do wielkiej i prywatyzowanej przez PO Warszawy


naTemat.pl

 

Kolejna gmina zdecydowała, czy chce do Warszawy. Nieporęt zagłosował w referendum, Sasin będzie niepocieszony

 

Kolejna gmina przeciwko "Wielkiej Warszawie", której tak bardzo chce Jacek Sasin.

Kolejna gmina przeciwko „Wielkiej Warszawie”, której tak bardzo chce Jacek Sasin. • fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta

Wniedzielę odbyło się referendum, w którym mieszkańcy Nieporętu odpowiadali na pytanie, czy są za tym, by Warszawa objęła ich gminę. Większość odpowiedzi brzmiała „nie”, a w referendum udział wzięło 4401 osób, co przekłada się na 39-procentową frekwencję.

Głosowanie rozpoczęło się o godz. 7 rano i zakończyło o godz. 21. Mieszkańcy opowiedzieli się przeciwko wcieleniu Nieporętu w granice metropolitalnej jednostki samorządu terytorialnego, jaką jest Warszawa. Wyniki z niedzieli na poniedziałkowi Polskiej Agencji Prasowej przekazała Marta Turska, zastępca przewodniczącego gminnej komisji ds. referendum.

Nieporęt jest kolejną gminą, która mówi stanowcze „nie” powstaniu „Wielkiej Warszawy”. PiS forsował tę ideę od stycznia, chcąc dołączyć do stolicy aż 32 ościenne gminy, co mogłoby pomóc partii wygrać wybory na jej terenie. 26 marca jako pierwsza pomysł odrzuciła gmina Legionowo – dokładnie 94,27 proc. głosujących mieszkańców było przeciwko włączeniu do stolicy.

 

Z końcem kwietnia projekt dotyczący warszawskiej metropolii został wycofany, o czym poinformował Jacek Sasin. Dodał jednak, że pomysł mogący pomóc PiS w przejęciu władzy w stolicy w przyszłości wróci, ale jako projekt rządowy. W związku z tym takie gminy, jak Błonie czy Milanówek odwołały referenda, czego nie zrobił Nieporęt. Referenda odbędą się też m.in. w Ożarowie Mazowieckim i Podkowie Leśnej (4 czerwca).
źródło: onet.pl