Upamiętnianie niekwestionowanego bohatera narodowego Polski


Radio Szczecin

 

Pomnik rotmistrza Pileckiego odsłonięty

2017-05-13, 22:00

Informacyjna Agencja Radiowa

Fot. www.twitter.com/MlodzidlaPolski

Fot. http://www.twitter.com/MlodzidlaPolski

Na warszawskim Żoliborzu odsłonięto pomnik rotmistrza Witolda Pileckiego. Monument stanął na skwerze przy Alei Wojska Polskiego. 13 maja mija 116. rocznica urodzin Witolda Pileckiego.

Marsze upamiętniające rotmistrza Witolda Pileckiego

Marsze upamiętniające rotmistrza Witolda Pileckiego

W kilku miastach Polski odbędą się w niedzielę marsze upamiętniające Witolda Pileckiego. Okazją jest przypadająca wczoraj 116. rocznica urodzin rotmistrza. Marsze odbędą w Warsza …

„Melduję Tobie Polsko”. Wzruszający spektakl w Szczecinie [WIDEO, ZDJĘCIA]

Napis na pomniku głosi, że Witold Pilecki był jednym z najodważniejszych żołnierzy II wojny światowej.
Wicepremier Mateusz Morawiecki podkreślił, że rotmistrz był wyjątkową postacią zarówno podczas wojny, jak i pokoju. – Witold Pilecki w Sukurczach, w majątku którym zarządzał organizował spółdzielnie rolnicze, budował plany gospodarcze, pozyskał sympatię okolicznych rolników oraz wszystkich mieszkańców – mówił wicepremier.
Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz dodała, że pomnik stanął w miejscu szczególnym. – Niedaleko stąd, we wrześniu 1940 roku, Witold Pilecki dobrowolnie dał się schwytać w łapance. Jej ofiary trafiły do obozu Auschwitz. Tam Pilecki zbierał informacje dotyczące niemieckich zbrodni i organizował wśród więźniów konspiracyjną siatkę – przypomniała prezydent Warszawy.
Witold Pilecki był żołnierzem Armii Krajowej oraz dobrowolnym więźniem i organizatorem ruchu oporu w obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau. Po wojnie został aresztowany przez bezpiekę w 1947 roku i oskarżony o działalność szpiegowską, a następnie w pokazowym procesie skazany na śmierć i stracony 25 maja 1948 roku. Trwają poszukiwania jego szczątków.

Relacja Arkadiusza Augustyniaka/Informacyjna Agencja Radiowa

Gdzie Kraj/Świat: Polska