Rządowe zarobki Morawieckiego są żartem wobec bankowych apanaży


KAMIL SIKORA

wczoraj (15:45)

Najbogatszy minister. Analizujemy majątek Mateusza Morawieckiego

Mateusz Morawiecki jest zdecydowanie bardziej majętny niż koledzy i koleżanki z rządu. Ma niemal 3 mln zł w gotówce, kolejne 4,3 mln zł w akcjach. Do tego kilka nieruchomości i wyceniane na ponad 75 tys. zł meble. Nie ma za to samochodu.

 

Wicepremier Mateusz Morawiecki

Wicepremier Mateusz Morawiecki (KPRM, Fot: P.Tracz)

Rząd opublikował właśnie nowe oświadczenia majątkowe. Mateusz Morawiecki po wejściu do rządu nie chciał ujawniać fortuny, ale teraz publikuje dokumenty razem ze wszystkimi ministrami. Wicepremier zgromadził na koncie niecałe 3 mln zł, kolejne 4,3 mln ma w akcjach BZ WBK, którym kierował przed wejściem do rządu.

To kontrowersyjna kwestia, bo choć Morawiecki zamroził zarządzanie akcjami, to na nich zarabia: raz w roku dostaje dywidendę, do tego zyskuje na wzroście kursu akcji na giełdzie. Dlatego przejmując Ministerstwo Finansów Morawiecki zadeklarował, że dywidendy będzie przeznaczał na cele charytatywne. Do tego na razie nie przyjmie premii z BZ WBK.

Wicepremier ma kilka nieruchomości: dom o powierzchni 150 m2. Nie ujawnia jednak jego wartości. Na działce są też domki letniskowe i zabudowa gospodarcza. Morawiecki ma też drugi dom, o powierzchni 100 m2. Do tego wpłacił 180 tys. zł na mieszkanie, które jest jeszcze w budowie. Ma też połowę uprawnień do segmentu o powierzchni 180 m2. Co ciekawe, w oświadczeniu Morawieckiego nie znajdziemy żadnego samochodu. Ma za to wartą 60 tys. zł zabudowę kuchenną i meble warte 75 tys. zł.

Tutaj można znaleźć poprzednie odcinki naszego cyklu.

WP Wiadomości