Partii jedynie słusznych Obywateli RP nie podoba się CBA


Kresy - Portal Społeczności Kresowej

Grzegorz Schetyna, foto: wikimedia.org

SCHETYNA: CBA TO POLICJA POLITYCZNA KTÓRĄ NALEŻY ZLIKWIDOWAĆ

 

13 maja 2017|0 Komentarze|w polityka, Polska, Polska, Wydarzenia |Przez Piotr Łapiński

Szef Platformy Obywatelskiej ponownie zapowiedział podzielenie kompetencji Centralnego Biura Antykorupcyjnego pomiędzy Centralne Biuro Śledcze Policji oraz Komendę Główną Policji.

Schetyna przypomniał, że zapowiedzi likwidacji IPN i CBA padały już w trakcie Konwencji programowej partii w Gdańsku.

CBA powoływaliśmy w 2006 roku, aby skutecznie walczyło z korupcją. Dziś mamy takie wrażenie, że to ma być miecz na opozycję polityczną, samorządowców, którzy nie chcą współpracować z partią rządzącą – oświadczył szef Platformy.

 

Dlatego bardzo wyraźnie mówimy: to nie kwestia kompetencji, zakresu pracy tych obu instytucji, ale bardziej system, z którego wynika brak kontroli i prowadzenie takiej politycznej wojny domowej – dodał Schetyna.

CZYTAJ TAKŻE: Grzegorz Schetyna zapowiedział likwidację Instytutu Pamięci Narodowej

Polityk Platformy ogłosił plany podziału kompetencji po likwidacji CBA na Centralne Biuro Śledcze i Komendę Główną Policji. Ma to na celu skuteczną koordynację walki z korupcją przez policję.

Z kolei kompetencje IPN miałby zostać podzielone pomiędzy Radę Ochrony Pamięci, Walk i Męczeństwa i Polską Akademie Nauk. Pion prokuratorski zostałby przeniesiony do Prokuratury Generalnej.

Ma ona duży mniejszy budżet, a mamy przekonanie – wyciągając wnioski z aktywności IPN w ostatnich miesiącach – większe doświadczenie, aby prowadzić te sprawy – powiedział Schetyna.

Szef PO oświadczył także, że plany zlikwidowania IPN nie wynikają z problemów lustracyjnych Lecha Wałęsy.

kresy.pl / rmf24.pl