Kto wysłał polskie wojsko do Syrii?


OnetWiadomości

 

PAP

dzisiaj 06:52

„Gazeta Polska Codziennie”: Polacy walczą z ISIS

Ośmiu Polaków na własną rękę wyjechało do Syrii, by walczyć z tzw. Państwem Islamskim. Dołączyli do Międzynarodowej Grupy Zadaniowej „Gniew Eufratu”, w skład której wchodzą również siły kurdyjskie wspierane przez USA oraz syryjskie siły demokratyczne – pisze „Gazeta Polska Codziennie”.

 

"Gazeta Polska Codziennie": Polacy walczą z ISISFoto: Shutterstock”Gazeta Polska Codziennie”: Polacy walczą z ISIS

Postawa ośmiu Polaków, którzy włączyli się w działania Międzynarodowej Grupy Zadaniowej, jest godna podziwu. Walczą oni bowiem z organizacją, która wymordowała mnóstwo Kurdów i chrześcijan – czytamy w „GPC”.

  • Nie wyobrażam sobie, żeby MON czy MSZ potępiło ich za walkę z ISIS – mówi członek sejmowych komisji obrony oraz spraw zagranicznych Przemysław Czarnecki.

Grupa ośmiu Polaków swoje działania w ramach „Gniewu Eufratu” opisuje na portalu społecznościowym Facebook. „Gdy gdzieś na froncie sytuacja wymyka się spod kontroli, wsiadamy do pick-upów i jedziemy na miejsce. Podróż nieraz trwa nawet 6 godzin. Z uwagi na to, że nasza grupa zadaniowa składa się m.in. z weteranów Gromu, Formozy, SAS-u, JWK, Rangersów, Legionistów i Marines, walka nie trwa długo, gdy już dotrzemy do wyznaczonego miejsca” – opisują na Facebooku.

„Gniew Eufratu” uczestniczy obecnie w odbijaniu At-Tabaki, miejscowości położonej w pobliżu największej zapory wodnej w Syrii. Kilka dni temu członkowie grupy podali, że prawie wszyscy są ranni, a jeden Polak doznał bardzo ciężkich obrażeń.