Kto upolitycznia maturę w antypolskim kierunku?


WP Wiadomości

 

 

RADOSŁAW ROSIEJKA

43 min. temu

Isakowicz-Zalewski oburzony pytaniem na maturze. „Wierzyć się nie chce”

„Propaganda godna epoki Gomułki, a nie czasów „dobrej zmiany” – tymi słowami ksiądz Isakowicz-Zaleski komentuje jedno z zadań na rozszerzone maturze z wiedzy o społeczeństwie. Uczniowie mieli wskazać jakie prawa i wolności człowieka naruszono podczas akcji „Wisła”. W rozmowie z Wirtualną Polską tłumaczy swoją reakcję

 

Isakowicz-Zalewski oburzony pytaniem na maturze. "Wierzyć się nie chce"

(PAP, Fot: Waldemar Deska)

W czwartym pytaniu na rozszerzonej maturze z WOS-u zamieszczono zdjęcie dwujęzycznej tablicy z nazwą miejscowości. W zadaniu wskazano, że takie tablice zawieszono w 2011 roku. Maturzystom podano też, że w 2007 roku prezydenci Polski i Ukrainy wspólnie potępili akcję „Wisła” nazywając ją sprzeczną z podstawowymi prawami człowieka.

Na podstawie zdjęcia i opisu należało odpowiedzieć o jaką mniejszość etniczną chodzi oraz jakie prawa i wolności człowieka zostały naruszone podczas akcji „Wisła”.

 

Ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zaleski nazwał zadanie skandalicznym i zastanawia się kto układa takie pytania na maturze. „Adam Bodnar czy szef IPN w Kijowie? A może ktoś od Michnika?” – dopytywał.

Facebook/Isakowicz-Zaleski

Podziel się

Do matury wkradła się polityka

Ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zaleski w rozmowie z Wirtualną Polską wytłumaczył swój internetowy wpis. W jego ocenie do zadań maturalnych wkradła się polityka.

 

  • W ostatnich tygodniach toczyła się dynamiczna dyskusja nt. akcji „Wisła”. Swoje stanowisko przedstawił minister Mariusz Błaszczak. Były też zdania historyków, które były bardzo podzielone. Inne zdanie miał rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar, który nazwał akcję „Wisła” ludobójstwem. A przecież dyskusja nie została zakończona – mówi ksiądz Isakowicz-Zaleski.

Miesiąc temu ksiądz Isakowicz-Zaleski skrytykował opracowanie Ośrodka Studiów Wschodnich o akcji „Wisła”. Szokującymi tezami określił nazywanie akcji przesiedlania ludności z południowo-wschodniej Polski jako czystkę etniczną.

  • To pytanie na maturze z góry sugeruje odpowiedź, że prawo zostało złamane. Uczniowie zostali postawieni w trudnej sytuacji, ponieważ mogą powoływać się na przeróżne opinie. Nie ma jednoznacznej oceny tej akcji – tłumaczy ksiądz Isakowicz-Zaleski.

Ksiądz Isakowicz-Zaleski pyta, co się stanie, gdy maturzysta odpowiedział, że prawo nie zostało złamane? Swoją reakcję tłumaczy tym, że postawiono uczniów pod presją zdania lub niezdania matury. – Nie zdziwiłbym się gdyby maturzyści odpowiadali zgodnie z oczekiwaniami twórców pytania, a nie posiadaną wiedzą– mówi.

 

WP Wiadomośc