Francuskie odznaczenia dla Polaków walczących o tzw.demokrację


OnetWiadomości

 

PAP

dzisiaj 20:19

Rafał Trzaskowski i Włodzimierz Puzyna odznaczeni Legią Honorową

Konsul honorowy Francji w Szczecinie Włodzimierz Puzyna oraz poseł PO Rafał Trzaskowski otrzymali dziś z rąk ambasadora Francji w Polsce Pierre’a Levy’ego Ordery Narodowe Legii Honorowej. Warszawski urzędnik Leszek Drogosz otrzymał Order Narodowy Zasługi.

 

Ambasador Francji w Polsce, Pierre Levy wręczył odznaczeniaFoto: Marcin Obara / PAPAmbasador Francji w Polsce, Pierre Levy wręczył odznaczenia

Trzy osoby zostały uhonorowane „za wkład w rozwój relacji francusko-polskich” – poinformował ambasador Francji podczas uroczystości w Warszawie. – To chwila, święto przyjaźni. To okazja, by potwierdzić siłę relacji między Francją i Polską – podkreślił Levy.

 

Włodzimierz Puzyna otrzymał Order Narodowy Legii Honorowej w randze oficera. – Władze francuskie postanowiły wyrazić swoje uznanie dla pana wyjątkowych zasług w walce o demokrację oraz za zaangażowanie i przywiązanie do naszego kraju – powiedział ambasador Francji. Podkreślił, że Puzyna utrzymuje niezwykle bliskie więzi z Francją i od 2004 r. jest konsulem honorowym Francji w Szczecinie.

  • Działa pan z wielką rzetelnością służąc tym samym Francuzom działającym w tym województwie. Niezwykle żałujemy, że limit wiekowy, jaki się wiąże z funkcją konsula, nie umożliwi panu pełnienia dalej tej funkcji – dodał.

Rafał Trzaskowski został odznaczony Orderem Narodowym Legii Honorowej w randze kawalera. Levy podkreślił, że Francja pragnie uhonorować Trzaskowskiego za zasługi na rzecz umacniania więzi francusko-polskich w kontekście europejskim.

  • Działa pan niezmiennie na rzecz współpracy francusko-polskiej na szczeblu europejskim, a także z udziałem Niemiec w ramach Trójkąta Weimarskiego. W kwestiach istotnych dla naszych krajów jak energia i klimat przyczynił się pan w duchu prawdziwie europejskim do wypracowania rozwiązań kompromisowych, które stanowiły rzeczywisty postęp dla całej Unii – mówił ambasador, zwracając się do posła PO.

Leszek Drogosz, dyrektor stołecznego biura infrastruktury, otrzymał Order Narodowy Zasługi w randze kawalera za „zasługi w obszarze ochrony środowiska i klimatu”. Levy zaznaczył, że Drogosz kieruje z ramienia władz Warszawy „Platformą partnerstwo dla klimatu” oraz przyczynia się do sukcesu programu „Eko miasto”.

Levy o sytuacji we Francji

W wystąpieniu podczas uroczystości Levy odniósł się do wyborów prezydenckich we Francji. – Francuzi, wybierając Emmanuela Macrona, wybrali Republikę i wartości Republiki Francuskiej. Wystosowali w ten sposób przesłanie otwartości, otwartości na Europę i na świat. Nie ukrywam dumy z tego wyboru – powiedział ambasador. – Francuzi bowiem odrzucili mowę nienawiści, odrzucili też zagrożenie terroryzmem – dodał dyplomata.

Zaznaczył, że przed Unią Europejską otwiera się nowy okres. – Droga przed nami będzie długa. Nikt nie wierzy w to, by można było w jednej chwili przejść z nocy do pełni dnia – mówił

Trzaskowski pogratulował Macronowi zwycięstwa. Jak dodał, jest ono bardzo ważne również dla przyjaźni polsko-francuskiej, „o której można teraz – dyplomatycznie mówiąc – powiedzieć, że może nie jest na najlepszym poziomie, ale trzeba będzie działać na rzecz poprawy tego stanu”.

Przypomniał słowa prof. Bronisława Geremka „o asymetrii, jeśli chodzi o uczucia Polski do Francji i Francji do Polski”. – Polska zabiegała o uznanie i o miłość Francji, natomiast ostatnio Francja rzeczywiście wydaje się być rozczarowana, w szczególności, jeśli chodzi o poczynania partii Prawo i Sprawiedliwość – zauważył Trzaskowski. Jak ocenił, potrzebne są siły proeuropejskie w Polsce i Francji oraz „przywrócenie pewnej dynamiki, jeśli chodzi o relacje polsko-francuskie”.

Wczoraj ostateczne wyniki wyborów prezydenckich we Francji podała Rada Konstytucyjna, oficjalnie zatwierdzając wybór 39-letniego Macrona na ósmego prezydenta V Republiki. Zdobył on 66,1 proc. głosów; Marine Le Pen – 33,9 proc.

Order Narodowy Legii Honorowej jest najwyższym odznaczeniem nadawanym przez państwo francuskie; została ustanowiona przez Napoleona Bonapartego w 1802 r. Order Narodowy Zasługi ustanowił w 1963 prezydent Francji Charles de Gaulle.

 

 

(NZ)

Onet Wiadomości

Źródło: PAP