Bez kobiet nie można rozwiązać problemu przyrostu naturalnego w Polsce


wczoraj 17:20

PiS znów idzie na wojnę z kobietami?! Skandaliczne sceny w Sejmie

 

PiS idzie na wojnę z kobietami?! Skandaliczne sceny w Sejmie

PiS idzie na wojnę z kobietami?! Skandaliczne sceny w Sejmie Foto: Tomasz Gzell / PAP

 

W środę w Sejmie posłowie debatowali nad rządowym projektem o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Dyskusja dotyczyła m.in. dostępu do tabletek „dzień po”, który ma zostać ograniczony. W rozmowach chciały wziąć udział zainteresowane sprawą feministki, ale części z nich nie chciano wpuścić do parlamentu. Całe zamieszanie przebiegało w atmosferze skandalu.

Na początku roku rząd PiS przyjął projekt, zgodnie z którym m.in. tabletki antykoncepcyjne będą dostępne wyłącznie na podstawie recepty wystawianej przez lekarza. W środę w Sejmie między inny na ten temat rozmawiali posłowie. Przysłuchiwać się debacie chciały również przedstawicielki organizacji kobiecych, ale niespodziewanie nie mogły wejść na teren parlamentu.

 

Obserwuj

A. Dziemianowicz-Bąk @AgaBak

Straż marsz. mówi, że jesteśmy na liście osób z zakazem wejścia do Sejmu. Są na niej kobiety, które dziś miały słuchać posłów. #ellaone

12:12 – 10 May 2017 · Warsaw, Poland

 • 7979 podanych dalej

 • 9595 polubień

 • – Całe zamieszanie zaczęło się od tego, że Konwent Seniorów zdecydował o przesunięciu debaty o tabletce „dzień po” z godziny 13 na 11. To już na wstępie utrudniło udział kobietom, które były przygotowane na późniejszy przyjazd – mówi w rozmowie z Fakt24 poseł PO Bartosz Arłukowicz i kontynuuje: – Później okazało się, że powstała, sporządzona przez szefową Kancelarii Sejmu Agnieszkę Kaczmarską, imienna lista osób, które nie mogą zostać wpuszczone na teren parlamentu. Nie wiemy, na jakiej podstawie powstała ta lista i kiedy. Dlatego próbowaliśmy wprowadzić te panie na zasadzie zaproszenia poselskiego, ale spotkaliśmy się z odmową.

  Obserwuj

  Maria Janyska @MJanyska

  Zakaz wstępu na debatę dot. pigułki „dzień po”.Interweniujemy u szef.kancelarii,straż marszałk.Straz odmawia wpuszczenia z#jako gości posłów

  12:21 – 10 May 2017

 • 77 podanych dalej

 • 1717 polubień

 • – Po kolejnej awanturze okazało się, że możemy wprowadzić tylko po dwie osoby. Dlaczego tylko dwie? Nikt nie wie, gdyż nie ma takiego przepisu – przekonuje Arłukowicz. Według relacji posła taki zwyczaj miała wprowadzić szefowa Kancelarii Sejmu, by w parlamencie był mniejszy ścisk. – Przecież taka argumentacja to jakieś zupełne kuriozum – nie kryje oburzenia poseł PO. Ale to nie wszystko.

  – Na koniec okazało się, że dziewczyny mogą wejść, ale tylko na galerię. Po kolejnej awanturze usłyszałem, że mogę wprowadzić swoich gości, ale poseł Wielichowska już nie. Jeden ze strażników poinformował nas, że to ze względu na płeć – relacjonuje Arłukowicz.

  Jego relację potwierdza wpis Agnieszki Dziemianowicz-Bąk, która była jedną z osób, które miały problemy z dostaniem się na debatę.

  Obserwuj

  A. Dziemianowicz-Bąk @AgaBak

  Okazuje się, że poseł może wprowadzić osoby do Sejmu, posłanka nie. Na pytanie, dlaczego i w czym tkwi różnica, Straż odpowiada: w płci.

  13:19 – 10 May 2017 · Warsaw, Poland

 • 140140 podanych dalej

 • 227227 polubień

 • Całe zamieszanie związane z debatą trwało ponad 2 godziny. Po kłótniach i interwencji posłów kobiety zostały wpuszczone do parlamentu.

  Obserwuj

  Bartosz Arlukowicz @Arlukowicz

  Strach PISu przed kobietami wielki. Po 2 godz batalii ze str marsz dziewczyny weszły do Sejmu. Godz po zakończeniu debaty o tabl „dzień po”. https://twitter.com/platforma_org/status/862274023190708226 …

  14:25 – 10 May 2017

 • 2424 podane dalej

 • 5353 polubienia

 • Fakt24 zgłosił się z pytaniami do Kancelarii Sejmu odnośnie zamieszania w parlamencie. W odpowiedzi przesłano do nas komentarz:

  „Problemy z wejściem części osób na teren kompleksu sejmowego (części, bowiem finalnie siedem osób otrzymało dokumenty umożliwiające wstęp i przysłuchiwanie się obradom) wynikały ze zbyt późnego zgłoszenia listy – obowiązujące na terenie Parlamentu przepisy porządkowe zobowiązują do dopełniania tego rodzaju formalności na co najmniej 24 godziny przed planowanym wstępem (par. 47 ust. 4 zarządzenia z 2008 r. w sprawie wstępu do budynków pozostających w zarządzie Kancelarii Sejmu oraz wstępu i wjazdu na tereny pozostające w zarządzie Kancelarii Sejmu), a w omawianej sprawie wymóg ten nie został spełniony. Nie było podejmowanych żadnych decyzji o „blokowaniu” listy – została ona po prostu zgłoszona zbyt późno”.

  Nie odpowiedziano nam jednak, dlaczego początkowo nie chciano wpuścić kobiet na teren parlamentu na zaproszenie poselskie. Kancelaria Sejmu nie ustosunkowała się również do kontrowersyjnej wypowiedzi jednego z pracowników na temat płci posłów.

  Burzliwa również debata

  W trakcie debaty parlamentarzyści z opozycji nie zostawili na projekcie suchej nitki. – Traktujecie Polki jakby były bezmózgie. Ale my potrafimy się o siebie troszczyć. Zwiększacie państwo podziemie aborcyjne w Polsce – grzmiała posłanka Nowoczesnej Monika Rosa i apelowała: – Wprowadźcie porządną edukację seksualną do szkół.

  Rosa zauważyła również absurd sytuacji, w której środki antykoncepcji awaryjnej mają być dostępne na receptę, podczas gdy środki na erekcję można kupić bez konsultacji z lekarzem.

  – Realizacja projektu będzie miała istotny wpływ na stan zdrowia Polaków – zapewniała z kolei Joanna Kopcińska z PiS i dodała: – Nie chodzi o kwestie ideologiczne, ale o zdrowie pacjentek.

  Tymczasem Urszula Pasławska z Polskiego Stronnictwa Ludowego przekonywała, że kwestia antykoncepcji na receptę jest zasłoną dymną dla innych, równie kontrowersyjnych zapisów ustawy. Jej zdaniem chodziło również o zepchnięcie na dalszy plan niespełnionych obietnic wyborczych rządu. – Zmniejszenie kolejek, darmowe leki dla seniorów, ale także likwidacja NFZ, to były państwa sztandarowe pomysły – przypomniała posłanka PSL.

  Pacjenci będą szybciej leczeni?