Trump przyjmie Ławrowa


TVP.INFO

 

Trump przyjmie Ławrowa w Białym Domu. Porozmawiają o Syrii

pch, dm publikacja: 10.05.2017 aktualizacja: 07:01wyślijdrukuj

fot

(fot. PAP/ EPA/RON SACHS/PAP/EPA/Mauri Ratilainen)

Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump przyjmie dziś w Białym Domu szefa rosyjskiej dyplomacji Siergieja Ławrowa. Poinformowała o tym agencja Reutera, powołując się na źródło w amerykańskich kręgach rządowych.

Tillerson o Rosji: wiodących potęg atomowych nie mogą łączyć takie relacje

Trump i Ławrow mają rozmawiać między innymi o sytuacji w Syrii. To będzie pierwszy amerykańsko-rosyjski kontakt na tak wysokim szczeblu od czasu objęcia prezydentury przez Donalda Trumpa 20 stycznia. Zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami, Siergiej Ławrow ma się dziś spotkać w Waszyngtonie z sekretarzem stanu Rexem Tillersonem.
Jutro szef rosyjskiego MSZ weźmie udział w spotkaniu Rady Arktycznej w Fairbanks na Alasce. Rada Arktyczna została powołana do życia w 1996 roku przez osiem państw graniczących z Arktyką. Jej celem jest promocja regionu i ochrona jego środowiska.

#wieszwiecej | Polub nas

Po spotkaniu Ławrow-Tillerson: rozmowy ważne, ale zapoznawcze

Tillerson w Moskwie
W kwietniu br. szef amerykańskiej dyplomacji odwiedził Moskwę. Po pięciogodzinnych rozmowach Tillersona i Ławrowa, a następnie trójstronnym spotkaniu z udziałem prezydenta Władimira Putina, szef rosyjskiej dyplomacji poinformował na konferencji prasowej, że rozmowy dotyczyły „całego spektrum” kluczowych kwestii w stosunkach rosyjsko-amerykańskich.
Tillerson przyznał, że stosunki USA-Rosja są obecnie na niskim poziomie i cechuje je niewielkie zaufanie. – Wiodących potęg atomowych nie mogą łączyć takie relacje – podkreślił. Szefowie dyplomacji zapowiedzieli powołanie grupy roboczej, która – jak mówił Ławrow – ma przyjrzeć się spornym kwestiom, „które nagromadziły się w stosunkach (Rosji i USA) przez ostatnie lata”. Grupę mają tworzyć przedstawiciele MSZ Rosji i Departamentu Stanu USA.

IAR

Tagi: USA, Donald Trump, Siergiej Ławrow, Rex Tillerson