TW Bolek buduje miłość polsko-niemiecką


WAŁĘSA: NIEMCY MUSZĄ SKOŃCZYĆ Z KOMPLEKSAMI I PRZEJĄĆ PRZYWÓDZTWO W EUROPIE

DEUTSCHE WELLE

Wczoraj, 8 maja (21:48)

Lech Wałęsa tegoroczny laureat POLONICUSA 2017, nagrody europejskiej Polonii zaapelował w Akwizgranie, by Niemcy mocniej zaangażowały się w europejską wspólnotę.

Lech Wałęsa /Deutsche Welle

Lech Wałęsa /Deutsche Welle

Specjalny gość tegorocznej ósmej edycji nagrody POLONICUS w Akwizgranie (Aachen) Lech Wałęsa został wyróżniony za całokształt swoich dokonań na rzecz wolności i demokracji w Polsce i Europie. W krótkim wystąpieniu po odebraniu prestiżowego wyróżnienia w Sali Koronacyjnej historycznego ratusza Lech Wałęsa podkreślił, że „Niemcy są największą potęgą w Europie i chciałby, żeby i Polska nią była”. Dlatego zaapelował, by Niemcy „skończyły z kompleksami i przejęły odpowiedzialność za Europę”.

 

  • Jeśli chcecie zbudować mądrą Europę to musicie ją osadzić na wartościach, i jeśli ktoś Polska, Węgry czy ktokolwiek inny rozbije Unię, to wy, jako wiodąca siła, musicie mieć przygotowane w kieszeni rozwiązanie. I pięć minut po rozpadzie Unii zakładacie nową – powiedział były działacz związkowy i prezydent RP.

Publiczność zgromadzona na uroczystej gali POLONICUSA przyjmowała rzęsistymi brawami postulaty Wałęsy, by „przedyskutować fundamenty Europy, poprawić systemy ekonomiczne, przedyskutować poprawki w demokracji”, by Europa stała się organizacją, w której można się porozumieć. Lech Wałęsa podkreślił, że pozytywna jest chęć bycia Niemcem czy Polakiem, ale „nie przeszkadzajmy w rozwoju Europy, nie hamujmy go, bo nie da się go zahamować”. Na zakończenie dodał jeszcze, że „żadne pokolenie nie miało takich szans, na rozwój i na dobrobyt. – Pamiętajmy, jeśli będzie nam się chciało mieć piękną zjednoczoną Europę, to będziemy ją mieć – podkreślił Lech Wałęsa.

Sekretarz stanu w Kancelarii Nadrenii Północnej – Westfalii Franz-Josepf Lersch – Mense (SPD) stwierdził w swoim przemówieniu, że Lech Wałęsa jest „faktycznym motorem europejskiej demokracji”, a Niemcy nigdy nie zapomną mu tego, co zrobił dla zjednoczenia Niemiec.

 

Nagrodę POLONICUSA 2017 w kategorii kultury otrzymała reżyserka, laureatka Srebrnego Niedźwiedzia na Berlinale 2017 Agnieszka Holland. Nagrodę odebrała w jej imieniu córka Kasia Adamik odczytując list polskiej artystki. Agnieszka Holland zaznaczyła w nim, że „kultura polska wielkość swą zawdzięcza różnorodności, otwarciu, dążeniu do prawdy, sprawiedliwości, a wreszcie do wolności”. Reżyserka podkreśliła również, że „kultura jest zawsze kontrowersyjna, żywa, twórcza i wolna od politycznych i partyjnych nacisków”.

 

Laureatem POLONICUSA w kategorii dialogu polsko-niemieckiego został były przewodniczący grupy parlamentarnej NRW- Polska w parlamencie Nadrenii Północnej-Westfalii Werner Jostmeier, który od dziesięcioleci angażował się w sprawy polsko-niemieckie. Między innymi po wprowadzeniu stanu wojennego w 1981 r. zorganizował pomoc w postaci paczek dla Polski. Według Wernera Jostmeiera relacje polsko – niemieckiesą „tak dobre, jakie nie były od tysiąclecia”.

W kategorii działalności polonijnej nagrodę otrzymała Aldona Głowacka-Silberner za wieloletnią pracę społeczną, krzewienie kultury i języka polskiego oraz propagowanie tańca narodowego w Hanowerze w Dolnej Saksonii.

 

Przewodniczący kapituły nagrody POLONICUS przy Europejskim Instytucie Kultury i Mediów POLONICUS VoG Wiesław Lewicki stwierdził, że „Polonia z niepokojem śledzi wydarzenia polityczne w Polsce”. Jednocześnie podkreślił, że „wynikające z tego napięcia, które dzielą Polaków w Polsce, dzielą również Polonię”. – Wszyscy Polacy mieszkający w Europie chcą Polski rozważnej, roztropnej, kierującej się prawem, wzmacniającym demokrację w ramach Unii Europejskiej. Bo Polonia Europejska to przede wszystkim obywatele Europy i będziemy to mocno manifestować” – zapewnił Wiesław Lewicki.

Nagroda POLONICUS jest prestiżowym wyróżnieniem europejskiej Polonii honorującym dialog, proces jednoczenia i promuje Polaków w Europie i na świecie. Nagroda wręczana jest od 2009 r. a jej laureatami byli m.in. prof. Władysław Bartoszewski, prof. Jerzy Buzek, prof. Karl Dedecius, reżyser Andrzej Wajda, aktorka Krystyna Janda, prof. Leszek Balcerowicz.

Alexandra Jarecka/ Redakcja Polska Deutsche Welle