Rosyjska odpowiedź na przybycie amerykańskiego niszczyciela do Pribałtyki


Kresy - Portal Społeczności Kresowej

Sierpuchow. Korweta artyleryjsko-rakietowa Bujan-M. Fot. balancer.ru

ROSJANIE REAGUJĄ NA PRZYBYCIE AMERYKAŃSKIEGO NISZCZYCIELA? TRZY KORWETY W POBLIŻU ŁOTWY

 

9 maja 2017|0 Komentarze|w Ameryka, bezpieczeństwo i obrona, Łotwa, Rosja, Wydarzenia|Przez Marek Trojan

Trzy rosyjskie okręty wojenne wpłynęły na obszar łotewskiej wyłącznej strefy ekonomicznej na Bałtyku. Działania te miały być związane z przybyciem na Morze Bałtyckie okrętu wojennego USA, wyposażonego w pociski manewrujące.

Według doniesień medialnych, powołujących się na łotewskich wojskowych, trzy rosyjskie korwety zostały wykryte w niedzielę w odległości zaledwie 4 mil morskich od łotewskich wód terytorialnych. Działania te są wiązane z przybyciem na Morze Bałtyckie amerykańskiego niszczyciela klasy Arleigh Burke, USS Carney, wyposażonego w pociski manewrujące. Okręt ten podpłynął w niedzielę w pobliże rosyjskich wód terytorialnych.

Wykryte okręty to Sierpuchow, korweta – mały okręt rakietowy projektu 21631 (Bujan-M; dość nowe jednostki rosyjskiej marynarki, zdolne do przenoszenia pocisków manewrujących Kalibr lub Onyks), a także starsze jednostki: korwety rakietowe Liwień (typu Owod/Nanuchka) i Morszańsk (typ Mołnia/Tarantula).

Trzy wspomniane rosyjskie korwety zostały wysłane do Sankt Petersburga w związku z dorocznymi obchodami Dnia Zwycięstwa w dniu 9 maja. Jednak według agencji informacyjnej fontanka.ru, niespodziewane zostały skierowane z powrotem na Bałtyk.

 

Wcześniej agencja RIA Novosti, powołując się na anonimowe źródło informowała, że w Sankt Petersburgu odbędzie się zaplanowana parada z udziałem okrętów wojennych, jednak weźmie w niej udział mniej jednostek. Źródło zaprzecza jednak, jakoby nagłe wyjście trzech korwet w morze miało jakiś związek z przybyciem USS Carney. Wcześniej część mediów podawała, że obecność amerykańskiego okrętu rzekomo spowodowała odwołanie rosyjskiej parady.

Pod koniec kwietnia, w pobliżu łotewskich wód terytorialnych został wykryty rosyjski okręt podwodny klasy Kilo. W ich pobliże podpływały również inne okręty wojenne. Według danych za 2016 rok, rosyjskie jednostki powietrzne i morskie były wykrywane w pobliżu granic Łotwy ponad 200 razy.

W sierpniu 2016 roku Sierpuchow (603) oraz druga rosyjska korweta rakietowo-artyleryjska projektu 21631 (Bujan-M), Zielonyj Doł (602), jako jednostki Floty Czarnomorskiej w trakcie manewrów we wschodniej części Morza Śródziemnego zaatakowały pozycje islamistów w Syrii przy użyciu pocisków manewrujących Kalibr. Celem ataku były obiekty Dżabhat al-Nusra w syryjskiej prowincji Aleppo. W październiku ub. roku ponownie wypłynęły w kierunku Syrii.

ZOBACZ: Rosyjskie okręty zaatakowały syryjskich islamistów pociskami Kalibr [+VIDEO]

Unian / Express.co.uk / Kresy.pl