O jakiej współpracy gospodarczej z Etiopią mowa?


 

PolskieRadio.pl Informacyjna Agencja RadiowaAktualności

Etiopia: Prezydenci o współpracy gospodarczej

ostatnia aktualizacja:08.05.2017 18:58

Prezydenci Etiopii i Polski chcą znacząco zwiększyć współpracę gospodarczą obu krajów. Mulatu Teshome i Andrzej Duda mówili o tym po spotkaniu w Addis Abebie. To właśnie kwestie gospodarcze są najważniejszym tematem rozmów drugiego dnia wizyty polskiego prezydenta w stolicy Etiopii.

Etiopia - prezydenci o współpracy gospodarczej

Etiopia – prezydenci o współpracy gospodarczejFoto: PAP/Leszek Szymański

To pierwsza wizyta polskiego prezydenta w Etiopii od obalenia komunizmu w Polsce w 1989 roku. Gospodarz spotkania prezydent Etiopii Mulatu Teshome podkreślał, że jego kraj chce zwiększyć współpracę gospodarczą obu krajów. “Relacje dyplomatyczne pomiędzy Polską a Etiopią rozpoczęły się ponad 50 lat temu. Ale nie poszła za tym współpraca gospodarcza. Mam nadzieję, że wizyta prezydenta Dudy rozpocznie nowy rozdział intensywnych relacji w handlu i w inwestycjach. Gdy chodzi o handel, wartość naszej wymiany to około 35-36 milionów dolarów. To bardzo mało, gdy weźmiemy pod uwagę potencjał obu krajów” – podkreślał.

Polski prezydent Andrzej Duda przekonywał z kolei, że zarówno Etiopia jak i cała Afryka ma w sobie ogromny potencjał dla inwestorów. Prezydent mówił, że chciałby, aby polskie firmy inwestowały w Etiopii. Władzom tego kraju zaproponował też polską pomoc przy budowie nowoczesnej gospodarki. “My chcielibyśmy się także dzielić naszymi doświadczeniami jeśli chodzi o przemiany gospodarcze, doświadczeniami, które nabyliśmy w ciągu ostatnich 30 lat. Jesteśmy gotowi przekazać stronie etiopskiej nasze doświadczenia, jeśli chodzi o kwestie realizacji zrównoważonego rozwoju kraju, jeżeli chodzi o to jakich mankamentów uniknąć, a także jeśli chodzi o rozwój działalności socjalnej państwa” – dodał.

Andrzej Duda zaproponował też prezydentowi Etiopii otwarcie etiopskiej ambasady w Warszawie i otwarcie połączenia lotniczego między stolicami obu krajów.
Do współpracy gospodarczej obaj prezydenci zachęcali też w czasie zakończonego w Addis Abebie polsko-etiopskiego forum ekonomicznego. Wraz z polskim prezydentem do Etiopii przyjechali przedstawiciele pięciu polskich firm.

Obecnie w Etiopii działają m.in. firma Ursus, której ciągniki są składane w miejscowości Adama oraz firma Aseco, która realizuje kontrakt na informatyzację miejscowej energetyki.

IAR/Wojciech Cegielski/Addis Abeba