Norwegia chce budować w Polsce przy pomocy Fundacji Batorego sorosowo- kosmopolityczną demokrację


9 maja 2017 r.

 

Fakt24

 

Stanowcze weto Norwegii! Polska straci miliardy?

 

Erna Solberg

Erna Solberg Foto: Zuma

 

Polska może stracić niemal 1 mld euro – podał serwis wpolityce.pl. Chodzi o środki dotychczas trafiające do nas w ramach Funduszy Norweskich. Wszystko przez zmianę instytucji, do której należeć będzie gospodarowanie tą ogromną kwotą. Odpowiedzialna wcześniej za podział środków Fundacja Batorego, nie znalazła uznania w PiS.

Polska była dotąd największym beneficjentem środków z Funduszy Norweskich i EOG. Zawarta 3 lata temu umowa przewidywała, że pomiędzy 1 maja 2014 r. a 30 kwietnia 2021 r. do naszego kraju miało trafić 809,3 mln euro. Operatorem całej kwoty miała być Fundacja Batorego, ale za rzekome faworyzowanie projektów lewicowych, liberalnych czy feministycznych, PiS postanowiło zmienić ten stan rzeczy.

 

– Nie pozwolimy rządom w Polsce i na Węgrzech, by kontrolowały te środki. Musimy mieć pewność, że ich podziałem zajmą się niezależne organizacje. Społeczeństwo obywatelskie nie powinno być kontrolowane przez państwo – powiedziała norweskiej agencji informacyjnej NTB premier Erna Solberg. Problem z podziałem gotówki ma bowiem nie tylko Warszawa, także pomysły wysuwane przez rząd w Budapeszcie nie podobają się Norwegom.

Rząd Beaty domaga się, by operatorem Funduszy Norweskich została nowo powołana organizacja – Narodowe Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego. Podmiot miałby być kontrolowany bezpośrednio przez Kancelarię Premiera.

Co dalej ze środkami z Funduszy Norweskich? Według informacji dziennikarzy z wpolityce.pl, „negocjacje (…) w sprawie zmiany operatora funduszy, przeznaczonych na rozwój społeczeństwa obywatelskiego, utknęły w martwym punkcie” i nie wiadomo, co stanie się dalej. – Jest kilka możliwych rozwiązań – stwierdził minister ds. europejskich Norwegii Frank Bakke-Jensen. Polityk nie podał jednak żadnych szczegółów.

 

 

DP, wpolityce.pl