Eurowizja utytłana w polityceplejada

 

 

Onet

wczoraj 21:17

EUROWIZJA 2017: UCZESTNICY KOMENTUJĄ KONTROWERSJE WOKÓŁ UDZIAŁU ROSJI. ZOSTAŁA SŁUSZNIE WYKLUCZONA?

Sergiusz Królak, Dziennikarz Plejada.pl

Eurowizja 2017 – Kasia Moś jest jedną z 42 uczestników tegorocznego konkursu. Z uczestnictwa wykluczona została reprezentująca Rosję Julija Samojłowa. Podczas oficjalnego otwarcia tygodnia eurowizyjnego zapytaliśmy reprezentantów kilkunastu krajów o ich komentarz w sprawie kontrowersji związanej z sytuacją Rosjanki. Co nam powiedzieli?

 

 

Doda gościem „Gwiazd Cejrowskiego”. Jak wyglądała?

  ZOBACZ WIĘCEJ

  1. Konkurs Piosenki Eurowizji 2017 wzbudził wiele kontrowersji jeszcze na długo przed rozegraniem się pierwszego półfinału. W kwietniu z udziału w imprezie wykluczona została Rosja, którą miała reprezentować Julija Samojłowa. Piosenkarka, od dzieciństwa poruszająca się na wózku inwalidzkim, dostała trzyletni zakaz przekroczenia granicy Ukrainy, gdzie odbywa się tegoroczny konkurs. Powodem było nielegalne (według ukraińskiego prawa) wkroczenie na teren Krymu, aneksowanego przez Rosję. Pomimo zgłoszenia swojej kandydatury, artystka została skreślona z listy uczestników Eurowizji.

  Eurowizja 2017 – skandal wokół Rosji. Co myślą o tym uczestnicy?

  Podczas uroczystości rozpoczęcia tygodnia eurowizyjnego spotkaliśmy wszystkich uczestników Eurowizji 2017. W rozmowie z Plejadą podzielili się oni swoimi przemyśleniami na temat zamieszania wokół udziału Rosji.

  • Przykro mi, że Rosja nie uczestniczy. Ale doskonale rozumiem ukraińskie władze, bo prawo to prawo i musi być szanowane – wyznał Jacques Houdek, reprezentant Chorwacji. – Oczywiście, jest mi przykro, że polityczne konflikty mają jakiś wpływ na Eurowizji. Ale właśnie przez to jeszcze ważniejsze jest jednoczenie się nas wszystkich, jeszcze większe cieszenie się konkursem – dodała Levina reprezentująca Niemcy. – Ukraina ma swoje prawo i zasady, więc musimy je uszanować. To jest też mała odpowiedź dla Rosji, przez którą to my byliśmy wyrzuceni z konkursu w 2009 roku – stwierdziła Tamara Gaczecziladze, reprezentantka Gruzji, która osiem lat temu została zdyskwalifikowana z udziału w Eurowizji z powodu zgłoszenia piosenki „We Don’t Wanna Put In”, zawierającej aluzję do Władimira Putina, prezydenta Rosji.

  Jakiś czas temu Kasia Moś wypowiedziała się o zamieszaniu z Rosją w programie „Gwiazdy Cejrowskiego„. – Taki konkurs powinien łączyć Europejczyków, a nie ich dzielić – wyznała reprezentantka Polski na Eurowizji 2017.

  Co na temat wykluczenia Rosji uważają reprezentanci Białorusi, Litwy czy Azerbejdżanu? Jak kontrowersje komentują przedstawiciele Łotwy czy Bułgarii? Obejrzyjcie nasz materiał wideo.

  62. Konkurs Piosenki Eurowizji 2017 odbędzie się 9, 11 i 13 maja w Międzynarodowym Centrum Wystawienniczym w Kijowie.

  Plejada.pl

  74 tys.

  Źródło: Onet