Abonament jest anachronizmem


 

Bankier.pl - Polski Portal Finansowy

Sellin: Trzeba uszczelnić abonament RTV

2017-05-09 08:12:00

 

W przyszłym roku Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zamierza przedstawić nowy model finansowania mediów publicznych – powiedział wiceminister kultury Jarosław Sellin. Dodał, że obecnie celem jego resortu jest jednak uszczelnienie obecnie obowiązujących rozwiązań. Resort kultury proponuje, by płatne telewizje satelitarne i kablowe musiały przekazywać Poczcie Polskiej dane swoich klientów.

(fot. Krystian Maj / FORUM)

„Tak, jak w większości krajów Europy, a właściwie we wszystkich krajach Europy, gdzie media publiczne przecież istnieją, one są finansowane przede wszystkim z pieniędzy publicznych, a nie z pieniędzy komercyjnych, z reklam. A u nas jest dokładnie odwrotnie i to od wielu, wielu lat, jeśli chodzi o te proporcje. Tak nie powinno być. Media publiczne powinny być utrzymywane przede wszystkim ze środków publicznych” – mówił Sellin w Polskim Radiu.

Jak dodał obowiązujący dzisiaj system prawny polega na tym, że powinno się płacić abonament dla mediów publicznych z tytułu posiadania odbiornika radiowego, czy telewizyjnego.

„Zgadzam się, że być może to jest system anachroniczny, dlatego myślimy o tym, żeby wprowadzić docelowo zupełnie inny system finansowania mediów publicznych. Ale na razie mamy taki i on jest nieszczelny. 13 proc. gospodarstw domowych płaci abonament – chyba trudno uwierzyć i nikt w to nie uwierzy w Polsce, że tylko 13 proc. gospodarstw domowych w Polsce ma odbiornik telewizyjny” – powiedział wiceminister kultury.

Jak zaznaczył, ludzie często nie płacą abonamentu, ponieważ nie zarejestrowali odbiorników. „Wszyscy, którzy podpisali umowy z operatorami kablowymi, albo z operatorami płatnych platform cyfrowych, którzy dostarczają programy telewizyjne, a jest to kilka milionów umów, raczej takie umowy podpisali dlatego, że mają odbiornik telewizyjny, bo inaczej by nie prosili o dostarczanie im programów telewizyjnych” – zauważył Sellin.

„Chcemy po prostu otrzymać bazę danych od tych operatorów, żeby wiedzieć, ile tych umów jest i kto nie płaci abonamentu, a powinien płacić, bo odbiornik telewizyjny z pewnością ma” – wyjaśnił Sellin.

Na pytanie, czy „umarł” pomysł, aby na media publiczne była opłata drobna, ale powszechna pobierana np. z rachunkiem za energię albo z formularza PIT Sellin odpowiedział, że taka koncepcja „nie umarła”.

„Teraz chcemy po prostu ratować sytuację obecną, bo jest coraz bardziej krytyczna i uszczelnić obecny system prawny. Natomiast w roku przyszłym spróbujemy przeprowadzić zupełnie nowy model finansowania mediów publicznych i ten model, o którym pan wspomniał też jest możliwy” – powiedział Sellin.

Proponowany obowiązek przekazywania przez prywatnych dostawców telewizji danych osobowych ich klientów Poczcie Polskiej budzi wśród niektórych odbiorców obawy o naruszenie prywatności. Wskazują na to wyniki sondażu przeprowadzonego przez Kantar Millward Brown na zlecenie zrzeszającej operatorów kablowych Polskiej Izby Komunikacji Elektronicznej. Według tych danych, większość badanych nie popiera propozycji Ministerstwa Kultury. Wyniki sondażu opublikował „Dziennik Gazeta Prawna”.

Rząd szykuje dekoncentrację mediów

Wiceminister kultury był też pytany, co się dzieje w kwestii dekoncentrację mediów w Polsce.

„Tak jak zapowiadaliśmy, do połowy roku, najpóźniej na początek nowego sezonu politycznego, tuż po wakacjach, będzie gotowa ustawa, która spróbuje ten problem rozwiązać. Zmierzająca w gruncie rzeczy do tego, żeby chronić część polskiego rynku, w tym przypadku rynku medialnego przed monopolizacją, bo to jest normalne w ustrojach kapitalistycznych, wolnorynkowych, że z monopolami się walczy” – powiedział Sellin.

„Jeżeli gdzieś monopolizacja nastąpiła, to trzeba z tym walczyć i tak robią robią wszystkie zdrowe gospodarki wolnorynkowe na świecie” – podkreślił wiceminister.

PAP/IAR/Jedynka/dko/dw

Źródło: Bankier24