Za wcześnie na opozycyjną radość w Warszawie-zauważają Niemcy


OnetWiadomości

30 minut temu

SZ: poparcie dla PiS się kruszy, ale za wcześnie na radość dla opozycji

Deutsche Welle

„Süddeutsche Zeitung” pisze w dzisiejszym wydaniu o marszu wolności w Polsce i zagrożeniach, jakie ten protest uliczny może stanowić dla rządzącego PiS. Jednocześnie gazeta zauważa, że jest za wcześnie na radość dla opozycji.

 

Opozycja na "Marszu Wolności"Foto: PAP Opozycja na „Marszu Wolności”

Jeszcze niedawno „panowanie narodowo-populistycznego rządu PiS wydawało się trwałe” – pisze Florian Hassel w opiniotwórczej „Süddeutsche Zeitung”. Autor komentarza zatytułowanego „Poparcie się kruszy” przypomina, że poprzednia partia rządząca, a teraz opozycyjna PO była „tak bardzo osłabiona, że wielu przepowiadało jej szybki rozpad”. Obecnie jest odwrotnie. PO pnie się w sondażach w górę, PiS spada.

Za wcześnie na radość

„Dla opozycji jest jeszcze za wcześnie na radość” – zauważa Florian Hassel. I nie dlatego, że wybory w Polsce odbędą się dopiero za dwa lata – podkreśla. Sęk w tym, że „opozycja korzysta nie na własnych, nowych pomysłach czy głowach, tylko na błędach rządu” – wyjaśnia.

 

Bardziej kluczowe jest jednak to, że „nawet zwolennicy PiS zauważają, że coś nie jest tak, jeśli cała UE popiera Polaka Donalda Tuska jako przewodniczącego Rady Europejskiej, a jego kraj jest temu przeciwny, po czym PiS chce robić z tej sromotnej klęski bohaterski czyn. Także masowe wyrzucanie poważanych generałów i przeprowadzana z pośpieszną arogancją reforma szkolna wpłynęły na wykruszanie się szeregów zwolenników rządu”- wyjaśnia Hassel.

Milion podpisów pod petycją ws. referendum o reformie szkolnej jest „sygnałem niezadowolenia, który niedawno byłby nie do pomyślenia” – pisze SZ. Autor zauważa w konkluzji, że jeśli organizowany dziś marsz okaże się największym od roku protestem ulicznym, to „dla opozycji będzie to zwiastun parcia do przodu”.

 

 

(br)

Onet Wiadomości

Skomentuj

Please log in using one of these methods to post your comment:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Log Out / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Log Out / Zmień )

Facebook photo

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Log Out / Zmień )

Google+ photo

Komentujesz korzystając z konta Google+. Log Out / Zmień )

Connecting to %s