Za wcześnie na opozycyjną radość w Warszawie-zauważają Niemcy


OnetWiadomości

30 minut temu

SZ: poparcie dla PiS się kruszy, ale za wcześnie na radość dla opozycji

Deutsche Welle

„Süddeutsche Zeitung” pisze w dzisiejszym wydaniu o marszu wolności w Polsce i zagrożeniach, jakie ten protest uliczny może stanowić dla rządzącego PiS. Jednocześnie gazeta zauważa, że jest za wcześnie na radość dla opozycji.

 

Opozycja na "Marszu Wolności"Foto: PAP Opozycja na „Marszu Wolności”

Jeszcze niedawno „panowanie narodowo-populistycznego rządu PiS wydawało się trwałe” – pisze Florian Hassel w opiniotwórczej „Süddeutsche Zeitung”. Autor komentarza zatytułowanego „Poparcie się kruszy” przypomina, że poprzednia partia rządząca, a teraz opozycyjna PO była „tak bardzo osłabiona, że wielu przepowiadało jej szybki rozpad”. Obecnie jest odwrotnie. PO pnie się w sondażach w górę, PiS spada.

Za wcześnie na radość

„Dla opozycji jest jeszcze za wcześnie na radość” – zauważa Florian Hassel. I nie dlatego, że wybory w Polsce odbędą się dopiero za dwa lata – podkreśla. Sęk w tym, że „opozycja korzysta nie na własnych, nowych pomysłach czy głowach, tylko na błędach rządu” – wyjaśnia.

 

Bardziej kluczowe jest jednak to, że „nawet zwolennicy PiS zauważają, że coś nie jest tak, jeśli cała UE popiera Polaka Donalda Tuska jako przewodniczącego Rady Europejskiej, a jego kraj jest temu przeciwny, po czym PiS chce robić z tej sromotnej klęski bohaterski czyn. Także masowe wyrzucanie poważanych generałów i przeprowadzana z pośpieszną arogancją reforma szkolna wpłynęły na wykruszanie się szeregów zwolenników rządu”- wyjaśnia Hassel.

Milion podpisów pod petycją ws. referendum o reformie szkolnej jest „sygnałem niezadowolenia, który niedawno byłby nie do pomyślenia” – pisze SZ. Autor zauważa w konkluzji, że jeśli organizowany dziś marsz okaże się największym od roku protestem ulicznym, to „dla opozycji będzie to zwiastun parcia do przodu”.

 

 

(br)

Onet Wiadomości